AFROPUNK Z ALBUMU AGBEROS INTERNATIONAL OD ADE BANTU

Ade Bantu - Agberos International (Soledad Productions Ltd, 2017)

Ade BantuAgberos International je tanečný album – óda  na ducha a rôznorodosti mesta Lagos.

Ade Bantu a jeho 13-členná skupina prenášajú afrobeat typický pre Fela Kutiho do prítomnosti, avšak bez retrospektívy. Hudobník a spevák Ade Bantu žije v 20 miliónovej metropole Nigérie v Lagose asi desať rokov. Piesne jeho nového albumu sú inšpirované mestským chaosom, každodenným bojom o spoločenský pokrok a výbušnou krásou veľkomesta. Spája ich bohatý afrobeatový zvuk a punkový postoj. Politicky angažované texty piesní albumu Agberos International v štýle Gil Scott-Herona sa v mnohých prípadoch stretávajú s revolučným duchom Fela Kutiho. Je v nich prítomný aj humor a sociálna kritika.

K nahrávaniu svojich nových piesní si Bantu pozval aj hudobníkov zo Senegalu a Jamajky vrátane gitaristu menom Earl ‚Chinna‘ Smith, ktorý v minulosti hrával s Petrom Toshom. Okrem ďalších zaujímavých hostí sa k sprievodnej skupine pridal aj legendárny bubeník Tony Allen, ktorý jednotlivým nahrávkam dodal jedinečne presnú a ťažko napodobiteľnú rytmiku.

Svoju prvú skupinu Ade Bantu založil pred 21 rokmi v Kolíne, spoločne s bratom menom Ades Don Abi a  s neskôr úspešným predstaviteľom reggae scény spevákom a  skladateľom menom Patrice. Istý čas spoločne s ďalšími hudobníkmi pôsobili aj v afro-nemeckej hip-hopovej skupine Brothers Keepers, ktorá v roku 2001 v Nemecku zabodovala s anti rasistickou piesňou Adriano (Letzte warnung). Bantu v minulosti spolupracoval aj s umelcami ako Gentleman, UB-40, Ayo, Mariama, Harry Balafonte, Buju Banton, Xavier Naidoo, Estelle, Damian a Ziggy Marley a mnohými ďalšími.

Ade Bantu

Album Agberos International je aj deklaráciou lásky k mestu, ktoré otvorilo novú kapitolu v kariére skupiny aktivistu a vizionára Ade Bantu.

Vďaka jeho hudbe sa stal Lagos  jedným z najzaujímavejších miest globálneho popu. Pravidelne tam totiž organizuje festival s názvom Afropolitan, ktorý je už dobre známy aj za hranicami Afriky. Je to udalosť, počas ktorej sa stretávajú starí i mladí hudobníci rôznych národností.  Aj vďaka nej prechádza živé koncertovanie v západnej Afrike v súčasnosti renesanciou.

Názov albumu Agbero International vyjadruje zámer jeho hlavného autora. Agbero je totiž nigérijský slogan pre verejného vodiča vozidiel, ktorý nabáda okoloidúcich, aby nastúpili na palubu jeho taxíka, alebo autobusu. Symbolicky Vás do tohto taxíka pozývame nastúpiť aj my v rubrike Album týždňa.

Róbert Gregor (foto: press Ade Bantu)