ČO ZNAMENÁ SKRATKA DAB?

Skratka DAB čiže Digital Audio Broadcasting je označenie pre digitálne rozhlasové vysielanie. Rovnako ako v roku 2011 vystriedala analógovú televíziu jej digitálna nástupkyňa, tak aj rozhlasové vysielanie začína pomaly prechádzať razantnou zmenou.

Čaká nás hromadný prechod na novšiu technológiu? Je moje staré rádio schopné DAB signál prijať? Ak nie, budem si musieť zaobstarať nejaké dodatočné zariadenie, ktoré transformuje signál do FM prijímača? A v čom je vlastne nové vysielanie oproti súčasnému lepšie?

Poďme jednotlivé dilemy rozlúsknuť spoločne. Zoberme to však pekne poporiadku. Tí z vás, ktorí sa obávajú hromadného prechodu do digitálnej sféry, si môžu vydýchnuť. Zatiaľ nie je v Slovenskej republike naplánované žiadne spoločné vypínanie FM signálu. Ak však vyrazíte do zahraničia, môže sa vám v blízkej dobe stať, že nenaladíte žiadnu stanicu. Napríklad Nórsko plánuje hromadný prechod na digitálne rádiové vysielanie už na rok 2017.

Lepšie prejsť skôr ako neskôr

Vyššie spomenutým textom sme už čiastočne odpovedali aj na otázku č. 2. Nie, bohužiaľ si vaše staré rádio s digitálnym signálom neporadí. A čo je horšie, nie je možné dokúpiť ani nejaké dodatočné zariadenie, ktoré by ho transformovalo, ako to bolo v prípade set-top boxov a analógových televízorov. Nezostane vám teda nič iné, než si zaobstarať nové rádio.

Samozrejme nechceme byť poslom zlých správ. Otázka plánovaného ukončenia FM prenosov u nás ešte nie je až tak aktuálnou témou. Na druhú stranu je na zvážení každého z vás, či nie je lepšie vymeniť jednotlivé prijímače už dnes. Nielenže budete môcť využívať všetky výhody digitálneho vysielania, ale tiež sa vyhnete vyšponovaným cenám v čase prechodu. Ak navyše jazdíte pravidelne do zahraničia, rozhodne by ste mali popremýšľať nad kúpou nového autorádia, pretože v niektorých štátoch Európy je digitálne rádiové vysielanie využívané podstatne viac ako u nás na Slovensku.

dab +

Prečo práve DAB?

Z hľadiska rádiových staníc je hlavnou výhodou možnosť združovať jednotlivé programy do jedného dátového balíčka. Inými slovami predstavte si, že vlastníte rádiovú stanicu. Povedzme, že chcete dať vašim poslucháčom na výber, a preto vysielate v určitý čas na jednom programe hudbu a na druhom správy. Za predpokladu, že by ste využili klasickú analógovú technológiu, je nutné odoslať dva samostatné signály. Vďaka DAB je možné tieto dva signály skomprimovať do jedného a odoslať dohromady. To je veľká úľava predovšetkým pre vysielače a samotnú sieť.

Z pohľadu poslucháča, berieme za najväčšiu výhodu to, že obľúbenú stanicu naladíte aj tam, kde to predtým nebolo možné. Kvalita digitálneho prenosu je totiž výrazne lepšia, než kvalita prenosu analógového. Digitálna technológia zároveň umožňuje prenášať aj rôzne doplnkové dáta, ako sú obrázky, mapy a pod. Na lepších zariadeniach môžete dokonca objednávať a sťahovať pesničky, ktoré práve tesco dab radiopočujete, alebo napríklad hlasovať v anketách.

Nesmieme ešte zabudnúť spomenúť, že si rádia s podporou DAB poradia aj s klasickým FM vysielaním. Nemusíte sa teda báť, že by ste si zaobstarali niečo, čo prehrá len pár staníc. Pripomíname, že  New Model Rádio získalo jednu z prvých digitálnych rádiových licencií na Slovensku. Keďže už digitálne aj vysielame cez nitriansky vysielač Zobor a postupne sa budú vysielače rozširovať, je najvyšší čas zaobstarať si DAB Rádio. Kúpite ho napríklad aj v Tescu za cenu 24 Eúr.

Pokrytie z Nitrianskeho vysielača k 1.8.2016

avis-coverage

Digitálne rádiové vysielanie (DAB+) na Slovensku cez svoje vysielače prevádzkujú spoločnosti Towercom a.s. a Avis s.r.o. K 1.8.2016 bolo možné v testovacej prevádzke naladiť  vybrané okruhy Slovenského rozhlasu, rádio Rocková republika a New Model Rádio.

Zdroj článku: alza.sk