FOLKBEAT, ALEBO AKO ŠTYRI SPEVÁČKY Z RUSKA SPÁJAJÚ ĽUDOVÉ PIESNE S BEATBOXOM A ELEKTRONICKOU HUDBOU

Informácie o dianí na ruskej hudobnej scéne sú v našich končinách raritou. Vďaka Transglobal World Music Charts sa však naše väzby na ruskú scénu celkom nepretrhli. Nedávno som sa prostredníctvom nich zoznámil s Daryanou Antipavovou z Krasnojarska, ktorá sa podieľala na organizovaní a zostavovaní nominácií na ruské hudobné ceny v oblasti world music. Získal som od nej množstvo informácií i nahrávok. Niektoré budete môcť počuť v našom vysielaní. Daryana ma cez Facebook zoznámila s Alenou Minulinou, speváčkou skupiny Folkbeat, ktorá nám nedávno poslala jej nový album s názvom Sama idu (I’m marching on my own). Skupinu Folkbeat tvoria štyri speváčky: Svetlana Ivanova, Mary Zibrova, Svetlana Shestopalova a Alena Minulina. Na ich spomenutom albume sa nachádza kolekcia ľudových piesní s typicky ruskou melodikou. Jednotlivé skladby majú elektronické aranžmány. Vznikali štyri roky. Tento album je istým spôsobom uzavretím jedného tvorivého cyklu skupiny, ktorá si vytvorila vlastný hudobný štýl. Svoje piesne otestovala na mnohých koncertoch.

Alene Minuline som položil niekoľko otázok.

Kedy vznikla skupina Folkbeat?
Základ skupiny Folkbeat sa zrodil pred viac ako desiatimi rokmi v študentskom zbore na Gnessinovej hudobnej akadémii v Moskve. Pred štyrmi rokmi som sa začala zaujímať o beatbox a o elektronickú hudbu, a napadlo ma, že by to bolo zaujímavé skombinovať s ruskými folkovými piesňami.

Koľko si so skupinou Folkbeat nahrala albumov?
Doposiaľ nám vydali 3 albumy – In Mixt, Joyful Meaning a Sama idu (I’m marching on my own).

Kto Vám v súčasnosti robí na vašu hudbu elektronické podklady?
Posledný album aranžoval rusko-kórejský hudobník Alex „Unclekim“ Kim. Okrem toho sme spolupracovali s rôznymi DJ-mi, takže hudobný štýl albumu ako celku môže byt kvalifikovaný ako pop-folk.

Na albume sa nachádzajú prevažne vaše autorské piesne. Ako vznikali?
Základ piesní na poslednom albume tvorí väčšinou ruská ľudová hudba, ktorú dopĺňame aj o svoje autorské piesne. Napríklad hneď prvú skladbu na albume, ktorá má názov Za rechkoy“ (Beyond the river), zložila i jej text napísala Svetlana Ivanová.

Ako často koncertujete? Koncertovali ste aj mimo Ruska?
Začali sme hrať rôzne koncerty najmä v Moskve a v súčasnosti sa zúčastňujeme aj na rôznych medzinárodných festivaloch. V roku 2016 sme zúčastnili na festivale EuroRadio a mali sme aj koncert vo Viljandi v Estónsku.

Aké máte plány s novým albumom?
Momentálne myslím na svoj nový medzinárodný projekt s názvom Under The Same Sky. Spájame v ňom slovanské tradície spevu s hudbou židovskou, arménskou, no i s hudbou Tuvy. Mali sme už niekoľko koncertov a pripravujeme album.

Róbert Gregor (foto: Folkbeat)