ROBERT PLANT (LED ZEPPELIN) MÁ NOVÝ ALBUM. AKÝ JE?

Robert Plant - Carry Fire 2017Robert Plant – Carry Fire (Nonesuch 2017)

Neuveriteľné. Kto by v časoch Led Zeppelin predpokladal, že ich spevák (dnes už 69-ročný Robert Plant) tu bude ešte aj v roku 2017 a v pozitívnom zmysle prekvapí nejedného hudobného gurmána? Práve mu totiž vyšiel nový, v rámci jeho sólovej tvorby v poradí jedenásty štúdiový album – Carry Fire. Nesie ním pochodeň hudby jeho generácie. Jej dym má „zeppelínovskú“ vôňu. Čiastočne i preto, že Plant je stále Plant, má svoje typické spôsoby tvorenia skladieb i spôsob spevu. Hlas síce už nemá taký dravý ako kedysi, no stále pomerne vysoký a mladistvý.  

Plant mal vždy rád folklór. V jeho sólovej tvorbe sa dokonca objavovali náznaky folklóru viacerých kontinentov. Na novom albume Carry Fire prvky folklóru spoluvytvárajú pestrofarebný gobelín tónov a zvukov, utkaný z kultúr Európy, Ameriky, Afriky. Samozrejme na rockovej báze, preto sa asi nevyhne porovnávaniu s Led Zeppelin.

Robert Plank YoungVýsledkom je jeden z najambicióznejších albumov roka 2017. Hneď úvodná americky „bluesovo-rockovo-folkovo-psychedelicky“ ladená pieseň „The May Queen“, spestrená štipkou flamenca, nastaví tón a naznačí, že ďalšie pokračovanie albumu bude zaujímavé – dobrodružné. Dobrodružstvo? Áno, toto slovo vystihuje celok – hudobné a myšlienkové dobrodružstvo skúseného umelca, svetobežníka, pútnika, ktorý na svojej umeleckej ceste robí pokroky. Pritom sa vyhýba extrémnej agresívnosti, chvíľami spieva takmer šeptom, naznačuje jemnocitnosť, lyriku. Napriek jeho vysokému veku nepôsobí plesnivo. Nevyťahuje staré sudy s pušným prachom značky hard rock. Prvky hard rocku síce používa, no pretavuje ich do svojráznej podoby.

V New York Times opísali album Carry Fire ako  „víriacu zmes hlbokého blues, horskej hudby, severoafrických rytmov a ťažkej váhy Led Zeppelin“. Planta znovu už po druhý raz sprevádza hudobná skupina The Sensational Space Shifters: Justin Adams – gitary, oud, perkusie, bubienok, tamburína; John Baggott – klávesy, moog, slučky, perkusie, bubny, bendir, elektrický klavír;Billy Fuller – programovanie basov, klávesových nástrojov, bubnov; Dave Smith – bendir, tamburína, djembe; Liam „Skin“ Tyson – dobro, gitary. Sú to všetko skvelí muzikanti, ktorí Plantovi pomohli vytvoriť dielo z ktorého cítiť váhu ich osobností, no po stránke štýlovej pôsobí najzaujímavejšie a najmodernejšie práve inštrumentálne menej zložitá skladba Keep It Hid. Možno preto, že trošku odbáča do sféry trip-hopu. Škoda, že sa Plant nepokúsil vytvoriť viac takých skladieb. No aj napriek tomu treba povedať, že sa stále drží nad vodou, neklesol na úroveň hudby komerčných televíznych estrád, ako mnohí jeho rovesníci, ktorí už zrejme boj o priazeň náročnejšieho publika s dobrým vkusom vzdali. Plant si nový album sám produkoval. Medzi hosťami, ktorí sa podieľali na nahrávaní, sa objavila Chrissie Hynde, speváčka skupiny Pretenders (Bluebirds Over the Mountain) a anglický pesničkár + multiinštrumentalista Seth Lakeman.

Miroslav Potoček (foto: archív)