RUMBA, REGGAE A ELEKTRONIKA OD MEXICKO-KANADSKÉHO HUDOBNÍKA BOOGATA

Boogat - Neo-Reconquista (Maisonnette, 2015)

Boogat - Neo Boogat, vlastným menom Daniel Garrido Russo, je 36-ročný hudobník z kanadského mesta Quebec. Tam vyrastal ako dieťa mexických a paraguajských prisťahovalcov. V dospelom veku sa presťahoval do Montrealu, kde pôsobí dodnes. Práve v Montreale vznikali aj jeho prvé hudobné pokusy, ktoré sa vyznačovali najmä hudobným štýlom v ktorom dominoval frankofónny rap. S projektom El Dorado Sunset v roku 2013 zaznamenal prvý medzinárodný úspech. Jeho piesne boli spievané v španielčine, spolupracoval s producentom a DJ-om  Ghislain Poirerom, alebo aj s reggae spevákom Uproot Andym.

Minulý rok vyšiel Boogatovi prvý sólový album s názvom Neo-Reconquista. Produkcie sa chopil Jean Massicote. (V roku 2009 spolupracoval s dnes už zosnulou speváčkou Lhasou De Sella na jej poslednom albume). Spoločne sa im podarilo zlúčiť zvuky veľkomesta s funkom a hudbou Latinskej Ameriky. Tento album vyznieva ako harmonické, kvalitatívnou úrovňou hudobného repertoáru vyvážené dielo celosvetového významu.  Pilotným singlom je reggae pieseň Me Muero Por Ti  (Chcem pre teba zomrieť). V piesni Londres (Londýn ) sa Boogat zamýšľa nad novodobým kolonializmom. Hosťom je spevák Pierre Kwenders z Konga. V skladbe Una Cita spieva známa argentínska speváčka La Yegros, jedna z Boogatových najobľúbenejších juhoamerických speváčok.

V textoch piesní albumu Neo-Reconquita sa Boogat zaoberá problémami spôsobenými migráciou a hľadaním identity migrantov. V poslednej piesni albumu Neo-Reconquista – Los amigos de mis padres (priatelia mojich rodičov) – spieva o tom, že i keď je dieťaťom prisťahovalcov, z rodnej krajiny odišli len preto, aby si zachránili holý život. Považuje za veľmi smutné, že v Južnej Amerike sa dodnes veľa vecí stále v politike nezmenilo. Napríklad, v piesni Los Presidentes kritizuje súčasných prezidentov.  Album Neo-Reconquista je preto aktuálny nielen po stránke hudobnej, ale aj obsahovej.

Róbert Gregor