SLOVENSKÁ SKUPINA BALKANSAMBEL SA UMIESTNILA V REBRÍČKU WORLD MUSIC CHARTS EUROPE

V Žiline niekoľko rokov úspešne pôsobí desaťčlenný dychový orchester s názvom Balkansambel, inšpirovaný hudbou Balkánu.  Pred pár rokmi ho založil Martin Noga, trombónista známy aj zo skupiny Mango Molas. Prvý bezmenný album Balkansambel vyšiel v roku 2011. Vďaka nemu sa nahrávky tohto orchestra dostali do sveta. Koncertoval nielen v mnohých štátoch Európy, ale aj v Indii a v USA. Koncom roka 2016  vyšiel druhý album Balkansambel s názvom Šlamastika. V januárovom rebríčku World Music Charts Europe sa tento titul umiestnil na 15-tom mieste, čo je pre slovenskú hudobnú scénu úspech.

 

Pri tejto príležitosti sme položili Martinovi Nogovi niekoľko otázok.

Kedy vznikla myšlienka založiť skupinu Balkansambel?

Začiatkom roka 2010 sme sa spolu s Marekom Pastírikom dohodli,  že by sme si radi zahrali balkánsku muziku, tak sme si založili kapelu. A vydržalo nám to dodnes.

Myslíš si, že Balkansambel môže konkurovať originálnym „dychovkám“ z Balkánu, ktoré sú už v západnej Európe etablované?

To ukáže čas,  aj keď musím povedať,  že naša verzia “ Balkánu“ je obsahovo predsa len iná. Nesnažíme sa kopírovať Balkáncov. Verím, že si vieme nájsť svoje miesto. Podľa našich skúseností s priamymi stretnutiami s “ originálmi “ vieme zaujať aj ostrieľaných Balkáncov.

Na Vašom novom albume Šlamastika sa nachádza aj pieseň Bulgariada, ktorú naspievali bulharské speváčky. Ako vznikla táto spolupráca?

Vznikla na našom festivale HUDBA SVETA v Žiline, kde sme ich pozvali. Mali úžasné vystúpenie a hneď som im navrhol  spoluprácu a dievčatá bez váhania súhlasili.

Medzi novými skladbami sa dajú nájsť aj piesne, ktoré vychádzajú zo slovenského folklóru, ako napríklad skladba Macejko. Kedy vznikol nápad začleniť do Vašej hudby aj slovenský folklór?

Marek ako hlavný aranžér využíva motívy rôznych žánrov, takže slovenský folklór tam taktiež patrí. A slovenské skladby v balkánskom šate majú pre nás veľmi príjemné čaro.

Ako reaguje na vašu hudbu publikum v zahraničí?

Môj pocit je, že dobre.  Dokonca aj v krajinách ako Maďarsko, kde je tento žáner „doma“ sme sa stretli iba s pozitívnymi ohlasmi. A počas nášho minuloročného mini turné po Indii, sme dokázali našou hudbou nielen nadchnúť, ale aj zaujať miestne publikum a odbornú verejnosť.

Aké sú Vaše najbližšie plány?

Najbližšie sa pripravujeme na nový ročník festivalu HUDBA SVETA Žilina 2017, ktorý bude v Žiline 22. a 23. marca. Pozvali sme naň ako hlavného hosťa rumunskú dychovku Zuralia Orchestra. Odohráme s nimi spoločný koncert. Potom pripravujeme slovenské turné po kluboch a v lete sa chystáme opäť do Indie.  Máme pozvania na festivaly v Poľsku, Maďarsku, na Slovensku a v Čechách. Medzi „highlighty“ najbližšieho leta bude patriť koncert na festivale Colours of Ostrava 2017.

Róbert Gregor (foto: press Balkansambel)