U.CLUB, DUNA, STOKA A ĎALŠÍ. VYŠLA KNIHA O KULTOVÝCH PRIESTOROCH BRATISLAVY V ROKOCH 1989-2016

Nová kniha ponúka rozhovory s ľuďmi, ktorí zakladali a viedli nezávislé priestory po celom hlavnom meste

Je to mapa Bratislavy, ktorá už neexistuje. Ktorá existovala necelých tridsať rokov. Mapa nezávislých kultúrnych priestorov, dočasných autonómnych zón na území hlavného mesta. Väčšina z nich zanikla, časť sa presťahovala inam.

Všetky pokope sa ocitli v knihe s názvom BA!! – miesta živej kultúry (1989-2016), ktorá práve vychádza. Má takmer 250 strán a na prvý pohľad sa môže zdať, že ide skôr o pamätník. O cintorín priestorov, aktivít a projektov, ktoré vznikali „zdola“, z iniciatívy ľudí, ktorí mali chuť niečo urobiť nielen pre seba, niečo naozaj dokázali urobiť, ale z najrôznejších príčin s tým museli skončiť. Editori tejto knihy to však vidia inak.

Neustále začínanie odznovu

„Sú to optimistické príbehy živých, životaschopných ľudí, ktorí stále niečo robia aj keď už neexistujú pôvodné priestory, kde to robili kedysi. Nehovoríme len o tom, ako je tu všetko zničené a prázdne, že dobre tu už bolo. Nie je to tak,“ hovorí Zuzana Duchová. „Kniha určite oživí spomienky generácií dnešných štyridsiatnikov, Bratislavčanov, ale aj ľudí, ktorí sem prišli študovať a užívať si sladké večery na koncertoch, vernisážach alebo v alternatívnych divadlách. Dnešná mladá generácia v nej možno nájde motiváciu pre vlastné aktivity. Niektoré spomienky sú dnes neskutočne znejúcimi, ale pravdivými historkami o tom, čo všetko sa dalo, ak sa chcelo, pre kúsok ozajstnej kultúry v novom slobodnom svete.“

Vizualizácia – Braňo Matis

Dva výkričníky v názve odkazujú na to, že pred desiatimi rokmi už kniha s názvom BA! vyšla. Tá bola „u-fu-turistickým sprejvodcom“ po dobovejBratislave, ktorý autorsky dalo dokopy niekoľko teoretikov umenia, profesionálnych či poloprofe­sionálnych fotografov, výtvarníkov a architektov.

Dvojka je iná. Ide o voľné pokračovanie, ktoré takmer výlučne tvoria rozhovory s pamätníkmi. So zakladateľmi, majiteľmi, prevádzkármi či návštevníkmi nezávislých kultúrnych priestorov. U.clubu, Stoky, Duny, GUnaGU, New Model Clubu, Buryzonu, A4, galérií Space, Enter, 13kubíkov, filmových klubov 901 a Nostalgia a ďalších.

„Doteraz sa nikto nevenoval mapovaniu nezávislých kultúrnych priestorov a aktivít. Pritom fungovali dlhšiu dobu a okolo nich sa vytvárali komunity ľudí a formovali istú generačnú skúsenosť,“ vysvetľuje druhý editor Slávo Krekovič.

Podľa neho je problém, že táto scéna nemá pamäť a na minulosť zabúda. „Je to škoda, pretože ďalšia generácia potom nemá na čo nadväzovať. To je celkový problém slovenskej spoločnosti, že neustále sa vždy začína odznovu. Výmeny generácií obvykle prebiehajú tak, že každý si robí svoje a o tom, čo bolo predtým, sa nevie. Dnešní mladí, čo chodievajú na akcie to ani nemajú odkiaľ vedieť. Na webe to často už nie je, teda akoby to neexistovalo.“

Otvorené dielo

Práve preto vznikla táto kniha. O záujme o ňu dobre vypovedajú dve veci. V crowdfundingovej kampani sa vyzbieralo 133 percent požadovanej sumy. 

Rozhovory sú dopĺňané dobovými plagátmi a vizuálmi, celkový dizajn trio grafikov zjednotilo využitím prekreslených pôdorysov pôvodných priestorov, ktoré nájdete na začiatku každej kapitoly. Editori a autori textov nenašli priveľa starých materiálov, aj preto knihu BA!! – miesta živej kultúry (1989 – 2016) berú ako otvorené dielo, ktoré by malo byť v online podobe priebežne dopĺňané o to, čo sa ešte objaví v archívoch pamätníkov.

Nová kniha môže byť aj základom diskusie o celkovej kultúrnej politike mesta. Nezávislá scéna sa spojila do platformy KU.BA – Kultúrna Bratislava, už komunikuje s krajom a snaží sa aj s mestom.

Ako dodáva Slávo Krekovič: „Otázka znie, čo môžeme robiť pre to, aby ľudia, ktorí evidentne vytvárajú pridanú hodnotu pre život v meste, mali na to konečne vhodné podmienky a nemuseli neustále zápasiť o svoju existenciu.“

Oliver Rehák