YASMINE HAMDAN A JEJ OSLAVA ŽENSKOSTI A KRÁSY NA ALBUME AL JAMILAT

Yasmine Hamdan - Al Jamilat (Cramned Discs, 2017)

Yasmine Hamdan je libanonská speváčka, skladateľka a herečka. Žila v Arabských Emirátoch, Kuvajte, Grécku, Francúzsku a v mnohých ďalších krajinách. Životné skúsenosti sa sa odrážajú v jej umeleckej kariére. V rokoch 1998-2005 spoločne so Zeid Hamdanom pôsobila v duu Soapkills, s ktorým nahrala 4 albumy, vrátane jedného koncertného. Soapkills sú považovaní za jednu z prvých elektronických skupín zo stredného východu, ktorej sa podarilo preraziť v Európe. Yasmine je i vďaka tomu uznávanou ikonou undergroundovej scény v celom arabskom svete.

Od roku 2002 žije Yasmine Handam v Paríži. I keď v Bejrúte vyštudovala psychológiu, v Paríži študovala herectvo. Popri štúdiu sa venovala hudbe. Istý čas spolupracovala s americkým duom CocoRosie a francúzskym producentom menom Mirwais, ktorý učaroval aj Madonne. Spolupracoval s ňou na albumoch Music (2000) a American Life (2003). Yasmine Handam s ním pod názvom Y.A.S. v roku 2009 nahrala úspešný album Arabology. Yasmine je zároveň obdivovateľkou filmov Jima Jarmusha. V roku 2013 si zahrala vedľajšiu úlohu v jeho filme Only Lovers Left Alive (Prežijú len milenci).

Sólová kariéra Yasmine Hamdan sa začala v roku 2013 albumom Ya Nass. Na jeho nahrávaní sa spolupodieľal Marc Collin zo skupiny Nouvelle Vague. V piesňach tohoto albumu sa prelínali pop, folk a elektronické zvuky s melódiami, ktoré boli inšpirované tradíciami stredného východu. V textoch sa striedali rôzne dialekty arabčiny.

Sociálne povedomie Yasmin Hamdan je badateľné aj v textoch piesní nového albumu Al Jamilat. Tento titul dostal svoj názov podľa názvu básne od palestínskeho básnika Mahmouda Darwisha. Jeho oslava ženskosti, krásy a rozporov je hlavným mottom tejto albumovej novinky. Yasmine si album produkovala sama. K celkovej realizácii prispeli mnohé známe osobnosti z hudobného sveta ako napríklad anglickí producenti Luke Smiths (Foals, Depeche Mode, Lily Allen) a Leo Abrahams (Brian Eno, Lou Reed, Rachid Taha, Paul Simon). Pri nahrávaní inštrumentálne vypomáhali americkí hudobníci Steve Shelley (Sonic Youth) a Shahzad Ismaily (Laurie Anderson, Lou Reed, John Zorn, Marc Ribbot). Jednotlivé piesne boli nahrávané v New Yorku a finalizované v Londýne. Ich pokojnú a jedinečnú atmosféru Vám dáme možnosť vychutnať aj v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: Nadim Asfar)