120 MINÚT S HUDBOU NÁŠHO HOSŤA: ENIESA

Eniesa, vlastným menom Sandra Urbančiková, je autorka a hudobníčka žijúca na Slovensku.

Eniesa

Eniesa rada cestuje do rôznych krajín za objavovaním stále nových svetov, ktoré ju inšpirujú a načúvajú jej hudbe. I keď sa hudbe venuje od malička, až v posledných štyroch rokoch sa v nej skutočne našla. Jej prvé dva albumy vznikli v Bratislave v spolupráci s hudobníkom Maokom. San. sa narodila v Košiciach, kam sa po niekoľkých rokoch opäť vrátila za svojimi koreňmi. Práve tam nanovo vytvorila kapelu zloženú z priateľov a dlhoročných hudobných kolegov, ktorí sa nenápadne objavili už na albume DomoRaj. Títo muzikanti, nazvaní Le´Murs, posunuli Eniesinu hudbu do sfér, ktoré dlho hľadala. To ju nabáda hrať s nimi stále častejšie. V minulom roku vznikol jej tretí album „Meet Blue Animal“ v košickom štúdiu Undergroove Records v spolupráci s jedným z „LeMurov“, Pavlom Jeňom. Spolu s ním sa Eniesa objavila aj na poslednom autorskom albume F. Černého, speváka z kapely Čechomor.

Playlist, ktorý Eniesa zostavila, je inšpirovaný posledným rokom a pol, ktoré trávila doma na východe.

Vracia sa trochu k svojmu predošlému, možno pravejšiemu ja, ktoré má rado aj tvrdšie skladby a jazzovejšie žánre. Všetko sú to piesne objavené v jej novom živote. K niektorým skladbám sa dostala náhodným browsovaním (Sevdaliza, Kaleo), niektorých jej dohodili ušatí kamoši (Jacob Collier, Snarky Puppy, Anderson Paak...) a s niektorými sa náhodne ocitla na stage-i (Ragnar Ólafsson, Ivana Mer, Agu Jones). Súhrn muziky čo počúva nebol až takým problémom, ako jeho okresanie do dvoch hodín. Napokon sa jej to podarilo a tak budete počuť v našom programe 120 minút zhustenú lahôdku 😉

Eniesa je vekom mladá, jemne vyzerajúca dievka s gitarou, ktorá ako jedna z mála slovenských speváčok dokáže skĺbiť jednoznačný autorský rukopis s veľkým rozsahom hlasu a napojením na svoju bielu akustickú gitaru.

Keď zatvoríte oči pri Sandriných piesňach, budete ich cítiť a vidieť v mnohých vrstvách: prevedú vás cez ticho do hluku, cez slovenčinu do angličtiny, cez spev vtákov po hlas veľrýb i stromov a lúk…jej osobná výpoveď vás možno zavedie na miesta, ktoré poznáte. V tvorbe a vyzretom speve Eniesy nachádzam jemné dievča, divožienku aj starenu a aj keď v sebe tieto „dámy“ tiež poznám, v zhudobnenom stave si na nich dokážem celkom pekne uletieť. Odporúčam zažiť Eniesu s Le´Murs naživo. Ideálne na letnej akcii, kde je možné ležať na tráve a len tak byť.

Bibiána Grebeňová Šedivá

Playlist programu:

 1. Jacob Collier – Hideaway (7:06)
 2. Snarky Puppy feat. Becca Stevens & Väsen – I Asked (6:50)
 3. Ivana Mer – M to M (3:17)
 4. Ragnar Ólafsson – War (3:30)
 5. Agu Jones – Reka (5:54)
 6. Jana Kirschner – O hore a vtáčkovi (5:10)
 7. Kaleo – I can´t go on with you (6:13)
 8. Arstidir – Things You Said (4:55)
 9. Foo Fighters – Skin and Bones / live album (4:00)
 10. Vanessa Paradis et M – La Seine (3:15)
 11. Franta Černý feat. San. Urbančíková – Dve žáby na prameni (5:08)
 12. Martin Geišberg – Čo ševelí (3:42)
 13. Agnes Obel – Familiar (4:26)
 14. Sati Sauri – Modlitwa Slowianska (5:07)
 15. Nany Hudák – Luna (3:04)
 16. Matej Benko – Saturn (4:20)
 17. Jono Bono – Wai Eh (3:26)
 18. Sevdaliza – Marilyn Monroe (3:20)
 19. Anderson Paak – Come Down (2:55)
 20. Cha Bud – Jah is a Lion (7:15)
 21. J. Kopčák – For My Little Girl (5:25)
 22. Snarky Puppy, Metropole Orkest – The Curtain (14:46)
 23. Jacob Collier – In The Real Early Morning (6:13)

Vypočujte si program tu: