ALTERNATÍVNY FOLK PROJEKTU ZABIŤ FRANTIŠKA

V našom vysielaní ste mohli zachytiť piesne popradskej skupiny The Kowal Chicks. Jej leader Samuel Kovalčík nás v týchto dňoch prekvapil novým projektom Zabiť Františka, s ktorým zverejnil prvý album.

Pri príležitosti vydania albumu vznikol so Samuelom Kovalčíkom nasledujúci rozhovor.


S Kapelou Kowal Chicks si nahral v rokoch 2015-2018 niekoľko EP a singlov. V čom sa táto kapela odlišuje od projektu Zabiť Františka?

„V prvom rade v tom, že v kapele The Kowal Chicks sme ku tvorbe pristupovali kolektívne. Ako pesničkárske jadro kapely som zvykol priniesť text a kostru hudby a do finálnej podoby sme pesničky doťahovali spoločne. Niekedy prišiel brat Lukáš so zaujímavým riffom a pesničku sme vyskladali okolo neho. V Zabiť Františka som na všetko sám a zo začiatku ma prekvapilo, koľko som sa toho musel ohľadom hudby doučiť. Po práci na albume sa už cítim viac-menej komfortne na viacerých postoch, nie iba ako spevák s gitarou.“

„Druhý rozdiel medzi Zabiť Františka a The Kowal Chicks je v tom, že Zabiť Františka nie je tanečný indie-rock, ale pesničkárstvo. Mám medzi fanúšikmi spravený malý prieskum a podľa jeho výsledkov sa album hodí napríklad na dlhú večernú cestu domov. Všeobecne by sa dalo povedať, že sólový charakter projektu sa premieta do piesní, ktoré sú v porovnaní s pesničkami s kapelou podstatne intímnejšie.“

Na albume Zabiť Františka sa nachádza 10 akustických piesní so slovenskými textami. Ako vznikali?

„Skladby na debute vznikali všetky v Brne. Väčšiu časť som zložil výhradne pre projekt Zabiť Františka, menšia časť z nich sú šuflíkové pesničky ešte z čias fungovania kapely. Zvuk albumu som chcel čo najkonzistentnejší a čo najjednoduchší. Je na ňom preto použitých mimo hlasu iba 7 ďalších hudobných nástrojov – španielska gitara, pianino, parlor gitara s jedným single coil snímačom, jeden (bezcenný ale vintage) syntetizátor, mobil nahrávaný cez páskový mikrofón a tamburína. Aranžmány sú minimálne. Základy piesní (spev + gitaru) a klavír som nahrával bez metronómu na dva mikrofóny v bratislavskom štúdiu Lososound u kamaráta Erika „Lososa“ Horáka. Zvyšok som nahrával doma v komore, kde mám provizórne štúdio.“

Kladieš väčší dôraz na hudbu alebo texty?

„V tomto smere nemám jasného favorita, ak by som si ale musel vybrať, asi texty. Všeobecne sa snažím písať dojemnú hudbu a inteligentné texty. Ak hudba a text spolu fungujú, na konci pesničky je z poslucháča trochu iný človek. A o to mi v podstate ide.“

Vyhovuje ti viac poloha pesničkára, alebo sa cítiš byť viac rockerom?

„V súčasnosti sa vnímam ako pesničkár, ale môj osobný život je často prudký rock’n’roll. Kto ma pozná, vie.“

Čo by ste ešte chcel stihnúť v tomto roku?

„Na tento rok som mal predsavzatie vydať so Zabiť Františka prvý album. To som už splnil. Aktuálne mám zhruba 60% materiálu na druhé pokračovanie a rád by som ho tento rok minimálne dokončil po kompozičnej stránke, ideálne koncom roka začal nahrávať a približne o rok by to mohlo byť vonku. Čas pandémie som okrem vydania albumu využil na prerobenie svojho živého setu pre novú gitaru a rád by som ho otestoval pred publikom aspoň na jednom koncerte.“

Róbert Gregor (foto: Zuzana Rákociová)