TWO GALLANTS – DVAJA STATOČNÍ PRICHÁDZAJÚ S ALBUMOVOU NOVINKOU

two gallantsTwo Gallants: We Are Undone (Atorecords / Pias 2015)

Možno si ešte niektorí z našich čitateľov spomenú na pozoruhodnú kapelu, či skôr duo zo San Francisca. Má názov Two Gallants, podľa poviedky Jamesa Joysa.

Založili ho v mladom veku: Adam Stephens (gitara, harmonika, klávesy, spev) a Tyson Vogel (bicie, gitara, spev). Spolu začali tvoriť ako dvadsaťroční. Najskôr hrávali po miestnych kluboch a krčmách, neskôr to dotiahli aj za oceán, na koncertné pódiá viacerých festivalov. Ak by sme ich hudbu chceli za každú cenu niekde zaradiť (hoci niekedy to môže byť ťažké), pravdepodobnou škatuľkou by bolo garážovo špinavé nezávislé pesničkárstvo. Z pamäti sa tým, ktorí poznajú tvorbu tohto dua možno hneď vynoria staršie „hity“ ako Steady Rollin, či The Prodigal Son, alebo „nadupaná“ Fail Hard To Regain.

Novým albumom We Are Undone, nahrávanom v slnečnej Kalifornii, sa kapela zvukovo trochu posunula inde – sú na ňom viaceré prekvapivé momenty, napríklad hneď úvodné „vyhrávky“ v prvom a zároveň titulnom songu.

Naďalej však dominujú hĺbavé spevy a melancholická nálada, ktorá sa nie vždy končí smútočnými vokálmi, naopak, niekedy graduje do zaujímavých hlasových polôh (skladba s príznačným názvom Invitation to a Funeral). Song Fools Like Us pripomenie dobré časy britských garážových mladíkov The Libertines, Some Trouble je zasa zašpinené blues s naliehavým a zároveň i  trochu rezignovaným spevom, pesnička Katy Kruelly má folkový nádych a vystačí si s jednou akustickou gitarou. V záverečných trackoch sa Two Gallants dostávajú k atmosférickým výletom a rozsiahlejším kompozíciám (Murder the Season / The Age Nocturne).

Na platni sa producentsky podieľal Karl Derfler, známy spoluprácou s Tomom Waitsom. Two Gallants a ich nové skladby z piateho albumu, no i niektoré staršie „tracky“ si predstavíme aj v utorkovom programe 120 minút s hudbou.

Matej Lauko (foto: press Two Gallants)