GORAN BREGOVIČ


Event Details


Koncert Gorana Bregoviča sa bude konať 3. júna v Eurovia Aréne.

Bregovič

Balkánsky muzikant Goran Bregović a jeho Wedding and Funeral Band vystúpia 3. júna v Bratislave. V Eurovia Aréne predstavia skladby zo zatiaľ posledného albumu Three Letters From Sarajevo (2017), ale aj staršie piesne ako napríklad Gas Gas, Mesečina, Hopa Cupa alebo Balkaneros.

Český hudobný publicista Jiří Moravčík o aktuálnom albume Three Letters from Sarajevo napísal: „Bregović uviedol na svetovú scénu balkánske dychovky, za čo mu partí veľká vďaka. Jeho nový album Tri listy zo Sarajeva prináša silný humanistický podtext, nech je akokoľvek vyvažovaný obvyklou tanečnou bujarosťou. Venoval ho rodnému Sarajevu. Mestu, ktoré počas vojny v Juhoslávii zažilo krvavé bombardovanie. Bregović dobre vie, čo ľuďom ponúknuť: jeho osobitá a poslucháčsky ústretová verzia balkánsko-rómskej popmusic doplnená na búrlivo tanečných koncertoch početným Wedding and Funeral Bandom ho stále radí medzi vysoko žiadaných hudobníkov.“

Nielen podľa tejto recenzie, ale aj podľa atmosféry na všetkých doteraz uskutočnených slovenských koncertoch je zrejmé, že Goran Bregović je najlepší naživo so skupinou Wedding and Funeral Band.

Šesťdesiatdeväťročný Bregović je rodákom zo Sarajeva, pričom jeho otec je Chorvát a matka Srbka. V rokoch 1974 až 1989 pôsobil v rockovej skupine Bijelo Dugme, ktorá patrila k najpopulárnejším kapelám bývalej Juhoslávie. Medzinárodne známym sa stal predovšetkým skladbami, ktoré zložil pre filmy Emira Kusturicu, konkrétne Dom obesenca (1988), Arizonský sen (1993) a Underground (1995). Spolupracoval s ním aj legendárny americký spevák a hudobník Iggy Pop či už zosnulá kapverdská speváčka Cesária Évora.

Udalosť na Facebooku

Rado Mešša