HUDBA SVETA ŽILINA


Event Details


Temperamentne, naživo, tanečne, slovensky aj svetovo. Ôsmy ročník medzinárodného festivalu Hudba sveta Žilina.

Hudba sveta Žilina

Výrazní predstavitelia slovenskej aj svetovej world music scény už po ôsmykrát rozozvučia mestské a klubové priestory festivalu Hudba sveta Žilina. Smer Music Klub 7, Rosenfeldov palác a Mestské divadlo Žilina ožijú pestrými hudobnými náladami, farbami a rytmami od 12. – 14. októbra 2022.

V stredu 12. októbra v Mestskom divadle začne večer tradično-netradične v podobe koncertu slovenského zoskupenia Bashavel.

Elitní hudobníci oscilujúci na pomedzí žánrov v rôznych projektoch sa spojili, aby svojou súčasnou hudobnou rečou nadviazali na ľudové tradície. Päticu známych hudobníkov tvoria Stano Palúch na husle, Robo Ragan na kontrabas, Marcel Comendant na cimbal (trojica z Pacora Trio a i.), Klaudius Kováč na klavír a Peter Solárik na bicie.

Namiešajú vám multižánrový šumivý koktail a pridajú ďalšie korenia, ktoré poznajú len oni. Do Žiliny prichádzajú skutočne veľmi cool ľudia z lotyšskej kapely Very Cool People. Pokračovanie stredajšieho večera odpália funky tanečnou zmesou skombinovanou s jazzom, surfom, klezmerom a soulom. Rozžiarili už pódiá na festivaloch od Estónska až po Južnú Kóreu a nevedia sa dočkať svojho slovenského publika.

Vo štvrtok 13. októbra si organizátori v priestoroch Rosenfedovho paláca pripravili exotiku v podobe vzdušného víru z Galície.

Aire! čiže Vzduch!, tak sa volá album dua huslistky a speváčky Antíe Ameixeiras a hráčky na chromatický akordeón Sabely Caamaño, a nie je to náhodou. Tanečná súhra ich nástrojov sa rozrastá o melódie pochádzajúce najmä z Galície, ale inšpirácie čerpajú aj z rôznych iných kútov sveta. Príďte si vychutnať naživo dve milovníčky tradičnej a ľudovej hudby, nástrojov a tanca.

Piatok 14. októbra sa bude niesť v znamení tanečných rytmov, ale aj oživenia starých herných štýlov slovenskej a českej ľudovej hudby.

Temperamentnú časť programu v podobe workshopového Tanečného domu budú mať pod taktovkou chalani z Rytmika.sk, s ktorými festival spolupracuje už niekoľko rokov.

Večerný program otvorí domáce zoskupenie HoŤaPo. Zoskupenie štyroch mladých hudobníkov a spevákov z okolia Žiliny bude prezentovať tradičnú hudbu z Kusúc a Horného považia. Česká kapela s úsmevným názvom RukyNaDudy pochádza z Frenštátu pod Radhoštěm. Páni nie sú na scéne žiadni nováčikovia a od roku 2004 si už čo to odgajdovali a odpískali. Počas koncertu predvedú širokú škálu hudobných nástrojov ako koncovka, fujarka, pastierska píšťala, salašovka, ochlebky, gajdy či malý cimbal. Ich štýl hry sa pohybuje medzi pólmi archaickej rekonštrukcie a world music. Počas koncertu vás potešia známymi, menej známymi či novými piesňami inšpirovanými minulosťou a tradíciami.
Novinkou tohto ročníka bude Tanečný dom pod taktovkov Klubu autentického folklóru Hojana.

Záver festivalu bude patriť vychádzajúcej hviezde slovenskej ľudovej hudby, huslistovi Mišovi Nogovi a jeho kapele NOGA BAND.

Momentálne žnú úspechy na domácich aj zahraničných festivaloch a súťažiach. V roku 2020 vydali debutový album Stopy, ktorý získal ocenenie Radio_Head Award ako nahrávka roka v žánrovej kategórii World Music/Folk a ako prvá slovenská skupina v histórii sa zaradili do prestížneho svetového rebríčka Transglobal World Music Charts. Slovami Michala Nogu: „Naším skromným cieľom bolo zaviesť poslucháča po stopách predchádzajúcich generácií do minulosti a možno vytvoriť aj vlastnú stopu v súčasnosti.“

Vyberte sa v spoločnosti Miša Nogu a ďalších výnimočných slovenských a zahraničných hudobníkov po stopách slovenských aj svetových tradícií. Navštívte v októbri festival Hudba sveta Žilina.

Program

12. 10. 2022, 19:00, Mestské divadlo Žilina: Bashavel, Very Cool People,
13.10. 2022 19:00, Rosenfeldov Palác: Caamano & Ameixeiras – Aire!,
14.10 2022 10:00, ZŠ Karpatská ulica: Bubnovačka s Rytmika.sk
19:30, Smer music Klub 77: HoŤaPo, Tanečný dom Hojana, RukyNaDudy, Noga Band

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Partnerom festivalu je Mesto Žilina.

Web: https://hudbasvetazilina.sk/sk/
FB: https://www.facebook.com/hudbasvetazilina/

Saša Pastorková a Vladimír Potančok

Hudba sveta Žilina 2022