HUUH HUR TU


Event Details


Legendárna kapela Huun Huur Tu po rokoch opäť vystúpi v Bratislave.

Huun Huur Tu

Západné myslenie poznamenali nielen mimoeurópske duchovné prúdy ako joga, budhizmus či šamanizmus, ale tiež unikátne hudobné disciplíny.

„K hrdelnému spevu potrebujete silný hrudník, robustnú postavu, preto tu vynikajú muži. Iná situácia je v alikvótnom či harmonickom speve, čo je variant praktizovaný na Západe, ktorý si od nás vypožičal len niektoré z metód, napríklad ústa vo funkcii rezonančnej dutiny. Dobrý hrdelný spevák dokáže vydať rev divokého zvieraťa aj tóny ako vietor, ktorý vibruje telefónnymi drôtmi“, povedala muzikologička Zoja Kyrgyz z Medzinárodného centra hrdelného spevu khöömei pri Ministerstve kultúry Tuvy.

Fenomén hrdelného spievania vzbudil dosť kuriózne hypotézy.

Vedci, ktorí prišli to Tuvy skúmať anatómiu miestnych spevákov zistili, že ich hlasivky sú úplne normálne a že trik je v niečom inom. Pri výdychu sa hrtan v dvoch miestach zúži. Jeden tón vzniká normálne v hlasivkách, druhý tak, že príchlopka hrtana výrazne zúži priechod vzduchu. Potom už je to vraj celkom jednoduché: spevák presúva jazyk po poschodí, čím mení rezonančné vlastnosti úst a ovplyvňuje tak vrchné harmonické tóny.

Tuva je odľahlá krajina v centre Ázie, ktorá je súčasťou Ruskej federácie.

Tuvanskí „šamani“ Huun Huur Tu v minulosti spolupracovali s Kronos Quartet, Carmen Rizzo či Frankom Zappom, predstavili sa na platformách ako KEXP, BBC 1 a jedna z ich skladieb zaznela v televíznom seriáli Fargo.

Patria medzi to najlepšie, čo hudba z Tuvy ponúka. Nie nadarmo ich magazín New York Times označil za hudobný zázrak. Pomocou hrdelného spevu a tradičných nástrojov rozozvučia 6.10. 2022 priestory Veľkého evanjelického kostola v centre Bratislavy.

Facebook event

NMR (foto: press Huun Huur Tu)