ILDIKO KALI


Event Details


Ildikó Kali (vlastným menom Ildikó Kraicová) je slovenská speváčka a hudobníčka.

V súčasnosti sa prezentuje spolu so skupinou Romanika novým albumom La Loba. Produkoval ho hudobník Stanislav Palúch. Medzi hosťami sa objavila aj česká pesničkárka  Marta Töpferová, v minulosti niekoľko rokov žijúca v USA, rešpektovaná v oblasti world music.

Ildikó zhudobňuje básne, ktoré ju oslovia. V budúcnosti by chcela nahrať album Víly s dvanástimi piesňami tematicky venovanými vílam. Jej prvá pieseň, ktorú sa naučila hrať na gitare bola  „Pipi Dlhá Pančucha“. Veselá, strapatá, slobodná dievčina predurčila vtedy to, o čom spieva teraz – o ženskej duši.

Ako stredoškoláčka založila skupinu Nirvána. K názvu tejto skupiny ju inšpirovala  alegorická novela Siddharta jej obľúbeného nemecko-švajčiarskeho prozaika Hermanna Hesseho, ktorá ju neskôr ovplyvnila. V tejto dobe ešte nemala taký hudobný vkus ako dnes, bol ovplyvnený vkusom jej priateľov. V partii počúvali nielen „folkáčov“ ale  aj tvrdú muziku. Fascinovali ju knihy z ktorých nasávala všetko potrebné pre dušu, aby to neskôr pretavila do svojho spevu.

V súčasnosti sa Ildikó inšpiruje aj hudbou iných národov. V jej tvorbe počuť prvky argentínskeho tanga, portugalského fado, španielskeho flamenca, maďarského čardášu. Vďaka tejto hudbe i textom, ktoré majú poetický rozmer, si jej skupina Romanika vytvorila originálny hudobný štýl „etnošansón“.

Na koncerte v Štúdiu Ľ+S ju budú sprevádzať hudobníci ako Martin Valihora, Oskar Rózsa, Eugen Vizváry a Pavol Bereza.

Róbert Gregor (foto: archív Ildikó Kali)