On air
Next
Event list

Khoiba, Čáry života

Khoiba (CZ)

Filip Míšek a Ema Brabcová sa prvýkrát stretli v skupine Roe-Deer, ktorá vznikla v lete 1999. Nahrali albumy Everforever (2001) a Aquaparty (2003). Už počas existencie Roe-Deer začali tvoriť svoj vlastný projekt – Khoiba. Ten o sebe dal vedieť prostredníctvom Dilemma EP (2002), na ktorom vynikal Filipov cit pre detail a zvukové „laborovanie“ na hrane trip-hopu. Svoju tvorbu však Khoiba popisovala ako „atmosférický pop plný melanchólie a pozitívnych emócií“. That Reason EP (2003) bolo remixovou podobou skladieb z predchádzajúceho EP a prinieslo aj titulnú skladbu, ktorá bola premostením k debutovému albumu Nice Traps (2004). Pred druhou platňa Mellow Drama (2007) vyšlo experimentálnejšie It Is All Recorded EP. Oba nosiče vydalo v Nemecku vydavateľstvo Mole Listening Pearls, ktoré vydalo aj vinylový singel Ohio ako poslednú nahrávku Khoiby po nečakanom odchode Emy Brabcovej z kapely 5. mája 2008. Následne sa každý z dvojice vybral inou cestou. Filip k sólovému projektu Dikolson (The Bear Is Sleeping Now, 2011), Ema do kapely Luno (2009-2015). Ema sa ďalej stala súčasťou projektu Jan P. Muchow & The Antagonists, Filip robil tiež hudbu k filmom (naposledy k poľskému filmu Útek režisérky Agnieszky Smoczyńské, 2018) a k tanečným predstaveniam (Guide, Švihla).

14. januára 2017 ohlásila Khoiba na Facebookovom profile návrat v pôvodnom zložení. 14. apríla 2017 vyšiel na značke Minority Records nový singel „Stoke the Fire“, ďalší singel nazvaný „Log“ 31. januára 2019. Pripravovaný tretí album Khoiby má duo v pláne vydať 22. marca tohto roku.

Čáry života (CZ)

Minimalistická produkcia spolu so svojráznym frázovaním autorských českých textov dodáva na českú hudobnú scénu ďalšiu farbu do palety projektov, kde sa domáce stretáva s cudzím, moderné s lo-fi a úprimné s pravdivým.

Udalosť na FB

Zdroj: Tabačka, Foto: Roman Dietrich