On air
Next
Event list

PACORA TRIO

PaCoRa Trio sa skladá z troch skúsených muzikantov – huslistu Stanislava Palúcha, cimbalistu Marcela Comendanta a kontrabasistu Róberta Ragana. Hudba tria je postavená na prelínaní jazzu a folklóru. Ich repertoár zahŕňa originálne aranžmány jazzových štandardov a ich vlastné kompozície.

Stanislav Palúch (nar. 1977, Čadca) je huslista, ktorý vyrastal na slovenskom folklóre, ale neskôr začal hrávať aj jazz. Nahral približne 40 albumov ako štúdiový hudobník a preslávili ho jeho vystúpenia na rôznych lokálnych jazzových, folklórnych festivaloch, ako aj na festivaloch klasickej hudby. Komponuje a aranžuje hudbu nielen pre PaCoRa Trio, ale aj pre viaceré slovenské kapely a ansámble.

Marcel Comendant (nar. 1980, Chisinau) je moldavský hudobník – cimbalista, ktorý študoval v Chisinau a v Banskej Bystrici. Vyhral množstvo medzinárodných hudobných súťaží a hral na mnohých festivaloch.

Róbert Ragan (nar. 1963, Banská Bystrica) je kontrabasista a učiteľ. Je stálym členom Orchestra Štátnej Opery v Banskej Bystrici, hrá nielen klasickú hudbu, ale tiež jazz (v kapelách – Swing Q, Nothing but Swing Trio) a spolupracuje s mnohými špičkovými jazzovými hudobníkmi z mnohých krajín.

Uvedení traja členovia PaCoRa Trio nahrali prvé eponymné CD v roku 2005. Krátko na to CD získalo pozitívny ohlas doma aj v zahraničí (4-hviezdičkový rating v prestížnom BBC Music Magazine v júni 2006). PaCoRa Trio vystupuje na významných jazzových ako aj world music pódiách v zahraničí (Česká Republika, Rakúsko, Veľká Británia, Nemecko, Taliansko, Grécko, Poľsko, Dánsko…). Páni nahrali niekoľko nahrávok pre Českú a Slovenskú televíziu a rozhlas, Rakúske ORF Rádio, ako aj hudbu pre film. Druhé CD nazvané Fugit Hora vyšlo v roku 2012. Zatiaľ čo prvý album je skôr jazzový s folklórnym feelingom (podobajúci sa štýlu Djanga Reindharda s použitím cimbalu namiesto gitary), druhý naopak, je viac zameraný na slovenské a moldavské folklórne korene s jemným nádychom jazzu.

Udalosť na FB