POST-HUDBA + 52 HERTZ WHALE


Event Details


Po tradičnej dvojročnej prestávke sa české elektronické duo Post-hudba pripomína novým albumom s názvom „My všichni tady a teď“. Album, ktorý na jeseň minulého roka avizoval pilotný singel „Fomo“, pokrstí aj v Bratislave. Na podujatí vystúpi aj slovenská skupina 52 Hertz Whale.

Post-hudba

Elektronické duo post-hudba je na pražskej alternatívnej scéne dnes už zavedeným pojmom – po nesmelých začiatkoch medzi rokmi 2011 a 2013, keď singer-songwriter Dominik Zezula a producent Tomáš Havlen vydali prvé tri EP, nadviazala kapela po šesť ročnej pauze platňami „Není se na co těšit“ (2019) a „Svět na konci roku nula“ (2021).

Tretí album „My všichni tady a teď“ vyšiel vo februári 2023 a prepája experimentálnejšiu stránku skupiny s klasickým pesničkárstvom.

Silné refrény a zvuk gitár sa krížia s tanečnými beatmi, ozvenami UK garage aj pretrvávajúcimi vplyvmi hyperpopu, hardcore a indie folku. A nad tým všetkým visia ťaživé texty o konci sveta, tak, ako ho vnímajú dnešní tridsiatnici.

Jedna z najvýraznejších kapiel pražskej alternatívnej scény sa na predchádzajúcom albume zamerala na život vo veľkomeste zasiahnutom globálnou pandémiou a v podobnom duchu pokračuje aj nová nahrávka. Prostredníctvom desiatich skladieb hovorí o snahe vyrovnať sa s obrazom sveta, ktorý už nikdy nebude taký ako predtým. Nové piesne boli tentoraz zložené „po starom“ s gitarami a sú postavené na silných melódiách odetých do súčasnej produkcie.

„Je to vlastne najpolitickejšia vec, akú sme kedy nahrali,“ hovorí autor piesní Dominik Zezula a producent Tomáš Havlen. „Hoci na konci je viac smútku a snahy nájsť nejaký mechanizmus na vyrovnanie sa s tým. Planéta horí, v našich mestách majú autá viac práv ako polovica ich obyvateľov, na dovolenke sa od vás očakáva, že budete k dispozícii, a samotná možnosť platiť každý mesiac nájomné sa mení na luxus. V normálnom svete by tento album nikdy nevznikol.“

Hudba spája experimentálnejšiu stránku Post-hudby s klasickým pesničkárstvom

Silné refrény a zvuk gitár sa kríži s tanečnými beatmi, ozvenami garážovej tanečnej hudby a pretrvávajúcimi vplyvmi hyperpopu, hardcoru a indie folku. „Posledná nahrávka bola veľmi experimentálna, tentoraz sme sa viac zamerali na klasické popové štruktúry so silnými refrénmi, ale stále je v nej veľa inšpirácií – od indie folku cez UK garage a trap až po surf rock a black metal. Napriek tomu sa stále snažíme nájsť svoj vlastný zvuk,“ dodáva Tomáš Havlen.

52 Hertz Whale

52 Hertz Whale

52 Hertz Whale sú v našom regióne známi svojimi strhujúcimi koncertnými vystúpeniami. Či už hrajú na otvorenom javisku alebo v klube, skupina piatich hudobníkov sa prezentuje intenzitou jej vlastnou – publikum nie je ani tak vtiahnuté, ako skôr pohltené. Ich hudba je agresívna a zároveň usporiadaná, i keď pre niekoho bude možno ťažšie čitateľná.

Posledný album „Present Sense Impression“  vyšiel 6 rokov po ich bezmennom debutovom EP a 5 rokov po albume „I’ve Met a Lot Of People“. Títo chlapci boli vždy emotívni, ale nikdy neboli tak otvorení popovému zvuku, ako v prípade tejto nahrávky. Výsledok je prístupnejší a zároveň intímnejší, čím vznikla vzácna nahrávka, ktorá balansuje medzi otvorenosťou a ignorovaním konvenčných kompromisov.

Facebook event

NMR (foto: press)