THE STRANGLERS


Event Details


Legendárna skupina z Veľkej Británie The Stranglers ohlásila rozlúčkové koncertné turné, v rámci ktorého vystúpi aj v Bratislave.

The Stranglers

Anglickí rockeri The Stranglers pôsobia na hudobnej scéne od roku 1974. Ich tvorba je charakteristická hudobnými žánrami ako punk a nová vlna. Od svojich dobových rovesníkov sa vždy odlišovali výrazným zvukom klávesových nástrojov. Podstatné boli pre nich tiež texty so silným sociálne-politickým nádychom.

Kapela založená v polovici 70. rokov svoju činnosť nikdy neprerušila. Napriek tomu jej činnosť poznačilo niekoľko personálnych zmien, vrátane tých na poste speváka.

Hugha Cornwella, pre mnohých jedno z poznávacích znamení The Stranglers, v roku 1990 nahradil spevák Paul Roberts. Toho o 10 rokov neskôr vystriedal Baz Warne, ktorý v kapele spieva dodnes. Súčasťou pôvodnej zostavy boli okrem speváka a gitaristu Hugha Cornwella aj fenomenálny klávesák Dave Greenfield, basgitarista Jean-Jacques Burnel a bubeník Jet Black, ktorý zomrel v roku 2018.

The Stranglers vychádzajú z punku. Ich hudba je osobitá špecifickým zvukom klávesových nástrojov.

Na ich tvorbe sa odpísal tiež art rock prelomu 70. a 80. rokov. Od roku 1974 vydala táto skupina 17 štúdiových nahrávok, pričom prvých desať sa dostalo do TOP 10 britského rebríčka albumov. Počas kariéry dokázali vytvoriť aj niekoľko hitov. Medzi ne patria skladby Peaches, Golden Brown, No More Heroes, Always the Sun i ďalšie.

Postupom času sa ich tvorba vzďalovala konvenčnému publiku.

Kritik Dave Thompson o The Stranglers napísal: „Od zle vychovaných chuligánov po dodávateľov najvyšších popových lahôdok bola táto skupina vždy zodpovedná za hudbu, ktorá mohla byť škaredá, mohla byť surová – ale nikdy nebola nudná.“

Zakladajúci hráč The Stranglers, hráč na klávesové nástroje Dave Greenfield, zomrel 3. mája 2020. Nový album „Dark Matters“ nahrala kapela krátko pred jeho smrťou.

Začiatkom roku 2010 The Stranglers potvrdili, že ich „Final Tour“ bude na jeho počesť pokračovať.

Vstupenky

Facebook event

NMR (foto: press The Stranglers)