UŽ JSME DOMA + ZABIŤ FRANTIŠKA


Event Details


Česká undergroundová skupina Už jsme doma vystúpi v bratislavskom Kulturáku. Špeciálnym hosťom večera bude talentovaný pesničkár Samuel Kovalčík s projektom Zabiť Františka.

Už jsme doma

Kapela Už jsme doma vznikla v Tepliciach v roku 1985. Asi po pol roku sa k nej pridali Miroslav Wanek a Romek Hanzlík z legendárnej punkovej skupiny FPB. Hudba UJD je už od začiatkov punkovo priamočiara, no pritom rafinovane prepracovaná po kompozičnej i textovej stránke. Charakterizujú ju zvuk trúbky, zbory, rýchle tempo a živé vystúpenia, ktoré oplývajú nespútanou energiou a humorom.

Predovšetkým vďaka svojej originalite, ale aj nezlomnej vôli, prenikli UJD po roku 1989 do európskych klubov a vzápätí aj na severoamerický kontinent, do Japonska či na Nový Zéland. V USA a Kanade odohrali viac než 600 koncertov. Fanúšikov však majú prakticky po celom svete.

UJD často podnikajú exkurzie do ďalších oblastí umenia. Pravidelne spolupracujú napríklad s Aurelom Klimtom na hudbe k jeho animovaným filmom a k divadlu. Miroslav Wanek bol za hudbu k filmu Fimfárum Jana Wericha nominovaný na Českého leva.

Zabiť Františka

Za hudobným projektom Zabiť Františka stojí gitarista, spevák a skladateľ Samuel Kovalčík, ktorý začínal v už neexistujúcej popradskej kapele The Kowal Chicks.

Na rozdiel od rockovejšej tvorby skupiny The Kowal Chicks projekt Zabiť Františka charakterizuje poctivé, pocitovo intímne pesničkárstvo. Samuel buduje skladby okolo svojich vlastných nápadov, ktoré potom sám naspieva a zhudobní. Táto novonadobudnutá samostatnosť zároveň poskytuje priestor pre osobnejší a farebnejší monológ.

Facebook event

NMR (foto: press)