On air
Next
Event list

WORLD MUSIC FESTIVAL BRATISLAVA

World Music Festival 2017Od 21. – 24. septembra sa bude konať medzinárodný World Music Festival Bratislava 2017. Na jeho exkluzívnom galakoncerte v Ateliéri Babylon sa 23. septembra predstavia 3 elitné rôznorodé world music projekty.

Program:

štvrtok 21.9.2017

Site specific / Nám.SNP – Hlavné námestie
17:30 Maribondo a Gajdoši – bubenícke sprievody mestom
18:00 – 20:00 Festivalová električka

Workshopy / KC Dunaj
18:00 Workshop Kalàscima – bubnovanie a tanec pizzica taranta
20:00 Tanečný dom – výučba ľudových tancov a oslava 15. rokov existencie tanečných domov
Výučba slovenských ľudových tancov bude prebiehať pod vedením Františka a Barbory Morongových. Hrá Michal Noga Band.

piatok 22.9.2017

Konferencia / Zichyho palác, vstup voľný
10:00 Slovenská tradičná hudba a world music – príspevky
František Morong a Barbora Morongová (SK): 15 rokov existencie Tanečných Domov na Slovensku

Katarína Babčáková a Michal Noga (SK): Folklórny festival Východná a ďalšie hudobno-tanečné projekty Národného osvetového centra. Viac info o konferencii nájdete v sekcii Konferencia.

Site specific / Nám.SNP – Hlavné námestie
17:30 Maribondo – bubnovací sprievod v meste
MARIBONDO – bubenícky orchester brazilských rytmov: Nám.SNP- Primaciálne nám. -Hl. Nám.- a GAJDOŠI- združenie gajdošov a bubeníkov: Rudnayovo nám.- Hviezdoslavovo nám.-Hl nám- a ich spoločný hudobný súboj v meste na Hlavnom námestí
18:00 – 20:00 Festivalová električka

Workshop s live ukážkami / Zichyho palác, vstup voľný
13:00 – 14:00 Jana Ambrózová a Michal Noga (SK): Muzikantské “harmaňije” z Telgártu a Šumiaca​Audiovizuálna prezentácia venovaná tradičným herným štýlom rómskych muzikantov sláčikových hudieb z Telgártu a Šumiaca. Prostredníctvom herných ukážok vychádzajúcich z hry popredných muzikantských osobností spomenutých obcí, vizuálnej projekcie a slovného komentára vás členovia Ľudovej hudby Michala Nogu pod vedením hosťky, etnomuzikologičky Jany Ambrózovej zasvätia do tajov a podstaty horehronskej ansámblovej hudby.

Showcase / Hlavné námestie, vstup voľný
18:00 Ľubomír Gašpar Cimbal Project
Karpaton
Banda
Kalàscima (ITA)

Verejné diskusie / Kontakt, Ventúrska 12, vstup voľný
16:00 O potrebe dialógu v dnešnej spoločnosti
Rastúci nacionalizmus, extrémizmus a xenofóbia, ako aj zložitosť dnešného sveta si vyžadujú dialóg, ktorý presahuje rámec jednotlivých náboženských, kultúrnych a etnických komunít. V dnešnej dobe, zatienenej manipuláciou s informáciami, je dialóg jedinou cestou na osvetlenie predsudkov. Skutočný dialóg však musí vyvierať z úcty k druhému a musí byť zároveň podporený poznaním. Pestro zložená zostava našich hostí bude hľadať odpoveď na otázku, čo vytvára podstatu ľudskosti v dnešnom svete, kde pramení sila spoločenstva a ako prekonávať pokušenie stavať múry namiesto mostov.
Moderuje: Mário Nicolini, výkonný riaditeľ, Fórum náboženstiev sveta – Slovensko

sobota 23.9.2017

Konferencia / Zichyho palác, Ventúrska 9
10:30 Zahraničné príspevky pre hudobníkov a profesionálov
Minna Huuskonen (FIN): Umenie komunikácie
Birgit Ellinghaus (GER): Hudba a jej usporiadanie v Nemecku/organizačná štruktúra, rozloženie a siete globálno-lokálnej hudby
Tom Pryor (USA): Aké sú možnosti pre hudobníkov world music na turné v meniacej sa Amerike?

Showcase / Hlavné námestie, vstup voľný
16:00 Ľudové mladistvá (SR)
Kapela z Open Call- Divácke hlasovanie
Katarína Máliková (SR)

Detský program / Hviezdoslavovo nám. – Altánok, vstup voľný
14:00 Pastierske hry
Za slovenskými piesňami- vystúpenie DFS Gerulata
La Portella – detská latino show (40 min)

Verejné diskusie / Poľský inštitút, Nám. SNP, vstup voľný
15:00 Diskusia – Obraz Rómov v súčasnej spoločnosti
Rómovia sú v spoločnosti vnímaní prevažne negatívne. Majoritná spoločnosť ich vidí cez optiku mnohých stereotypov a predsudkov. Na druhej strane, ak sú Rómovia v nejakej oblasti majoritnou spoločnosťou žiadaní a vyhľadávaní, tak je to práve oblasť hudby, spevu a tanca. Avšak aj v tomto prípade ide o stereotypné predstavy. Tieto pozitívne stereotypy možno Rómov ukazujú v lepšom svetle, no stále sú to stereotypy a prispievajú tak k nepresnému a klamlivému obrazu Rómov v spoločnosti. Pozvaní diskutujúci, Rómky a Rómovia, sa pokúsia zhodnotiť obraz a postavenie Rómov v spoločnosti cez perspektívy ich profesionálnych zameraní, vlastných identít a osobných skúseností.

Diskutujúci:
Adriana “Gitana” Dráfiová – hudobníčka a speváčka, aktívne pôsobí v neziskovej sfére a venuje sa práci s rómskymi deťmi
Jozef Šivák – televízny reportér, zakladateľ internetovej spravodajskej televízie a riaditeľ festivalu Gypsy Fest – World Roma Festival
Stanislav Daniel – predseda správnej rady European Roma Grassroots Organization a koordinátor európskej siete na podporu najmenších rómskych detí

Galakoncert / Ateliér Babylon, Kolárska 3
19:00
Karolina Cicha je momentálne jeden z najzaujímavejších speváckych zjavov na poľskej scéne. Hrá na množstve nástrojov súčasne a používa rôzne vokálne techniky, ktoré sama vymyslela. Jej úspešný album 9 jazykov je spoluprácou s multiinštrumentalistom Bartom Palygom. Výsledkom je moderný mix štýlov, v ktorom majú obaja protagonisti priestor ukázať všetky rozmery svojho talentu.

Renaud Garcia-Fons je francúzsky kontrabasista, ktorého tvorbu rešpektujú tak jazzoví fanúšikovia, ako aj milovníci tzv. world music. Renaud je virtuózom, ktorý si vyslúžil nálepku „Paganini kontrabasu“. V Bratislave sa predstaví s tureckým virtuózom na nástroj kemenče, Deryanom Türkanom. Ponúknu jedinečný spoločný koncert najväčšieho a najmenšieho sláčikového nástroja.

 

 

Bulharská skupina Oratnitza prináša dubstep, ethnofusion, polyfónne spevy spolu nástrojmi ako bulharský kaval, didgerido, gajdy a cajon. Speváčky, ktoré preslávili bulharské viachlasy v zoskupeniach Mystery of Bulgarian Voices a Cosmic Voices from Bulgaria obohacujú zvuk kapely o nový rozmer. Bulharské polyfónne spevy ako fungujú v spojení s nadupaným D´n´B sa máte možnosť presvedčiť na záver galakoncertu.

 

 

Vstupenky – predpredaj.sk
9 € / na mieste 15 €

Afterparty / KC Dunaj, Nedbalova 3
23:00 Cuban Night

nedeľa 24.9.2017

Workshop / Zichyho palác, Ventúrska 9
14:00 – 15:00 Bubnovačka Orchestra – Rytmika
Toto hravé bubnovanie je určené pre všetky vekové kategórie od detí po dospelých, vrátane bubeníckych nováčikov. Každý účastník dostane bubon alebo iný perkusívny nástroj a stane sa súčasťou rytmického orchestra, ktorý vedú skúsení lektori.
Princíp spoločného hrania a rytmických cvičení je veľmi jednoduchý a aj človek, ktorý drží bubon po prvýkrát sa dokáže pripojiť k spoločnému orchestru vo veľmi krátkom čase. Každý jeden účastník sa stáva dôležitým a prispieva k hudobnému dielu. Každého hlas a zvuk je iný, ale potrebný, umocňuje hru, vytvára celok.
Spoločné bubnovanie je nielen zábava, využíva sa napríklad aj v muzikoterapii ako nástroj k budovaniu neverbálnej komunikácie, k relaxácii, ale predovšetkým k radosti zo spoločného muzicírovania.
Workshop sa koná v spolupráci s lektormi Rytmiky

Slávnostná premiéra filmu / a4 – priestor súčasnej kultúry, Karpatská 2

18:00 Ťažká duša
Premiéra dokumentu Mareka Šulíka a etnologičky Jany Belišovej

Viac na: https://www.facebook.com/worldmusicfestivalbratislava/