WORLD MUSIC FESTIVAL BRATISLAVA


Event Details

  • Date:
  • Venue: ONLINE
  • Categories:

World Music Festival Bratislava predstaví ďalšiu exotickú hudbu, medzinárodné hviezdy aj tanečné predstavenie.

World Music Festival Bratislava

Tento ročník festivalu sa uskutoční v neobvyklom termíne, v dňoch 10. – 13. júna 2021. Čo sa však nezmenilo, je pestrý program, v ktorom sa objavia známi slovenskí interpreti, zahraničné hviezdy aj pozoruhodné projekty.

Festival sa bude konať v online priestore, čo je dôsledkom pandemickej situácie z predošlých mesiacov a jednotliví interpreti sa predstavia formou video koncertov. Nedostatok živého kontaktu s divákmi však hlavné hviezdy vynahradia nahrávkami svojich vystúpení vo výnimočnom prostredí. Arménsky súbor stredovekej hudby Gurdjieff Ensemble nahral koncert uprostred 7500 rokov starej megalitickej stavby Karahundž, tzv. „arménskeho Stonehenge“. Vynikajúci gruzínsky mužský spevácky zbor Iberi ponúkne polyfonický spev tradičných piesní zo starobylého interiéru vínnej pivnice v regióne Kachetia neďaleko kaukazských hôr.

Tradičné hudobné nástroje juhovýchodnej Ázie festival predstaví v dvoch exotických podobách, na koncertoch juhokórejského dua a indonézskeho perkusívneho tria. Zatiaľ čo perkusívne trio Gegang´Art transformuje rytmy a melódie rôznych indonézskych kmeňov s nadšením pre experiment a moderný groove, hudobníčky z Duo Bud energiou perkusívnych nástrojov a delikátnou melódiou tradičného strunového nástroja gayageum prekračujú hranice tradičnej kórejskej hudby smerom k jazzu a rocku.

Zo slovenských interpretov sa na festivale predstaví Ľudová hudba Stana Baláža so svojím úspešným albumom Jak se mace?, ktorý už druhý mesiac boduje v medzinárodnom hudobnom rebríčku World Music Chart Europe v Top 15. Nové, komornejšie koncertné prevedenie svojho úspešného projektu Puščaňa odpremiéruje speváčka Zuzana Mojžišová s hudobníkmi M. Škutom, S. Palúchom a R. Andrisom. Koncert v štúdiu nahrala aj obľúbená skupina Čendeš. Nováčikom festivalu bude skupina Varkocs, projekt Erika Turteva, mladého virtuózneho hráča na drumbľu. Určite zaujímavým bude aj minikoncert populárnej speváčky Zuzany Mikulcovej, ktorá predstaví niekoľko nadžánrových skladieb a hudobných fúzií, napríklad so sýrskou speváčkou Larou Abou Hamdan a Danom Bártom. V rámci festivalu sa uskutoční premiéra jej dvoch nových videí, pripravených špeciálne pre festival. V retrospektíve si festival pripomenie stále aktuálny projekt Musica Globus skupiny Solamente Naturali s cimbalistom Janom Rokytom. Po prvýkrát sa predstaví aj medzinárodný projekt Angrusori, spolupráca Ivy Bittovej, Romana Harvana, nórskeho Kitchen Orchestra a manželov Dreveňákovcov, rómskych hudobníkov z východného Slovenska.

Dôležitou súčasťou festivalu je medzinárodná konferencia, v rámci ktorej festival každoročne informuje slovenskú aj zahraničnú odbornú verejnosť o zaujímavých projektoch a témach prostredníctvom príspevkov pozvaných hostí. Témou tohtoročného festivalu je Hudba východného Slovenska, o ktorej bude hovoriť hudobník Michal Noga. Etnomuzikologička Jana Belišová predstaví projekt Angrusori a Štefan Štec, umelecký šéf Folklórneho súboru Hornád, porozpráva o vzniku tanečného predstavenia Veci, čo sa dejú. Samotné predstavenie si diváci môžu pozrieť online v rámci festivalu.

PROGRAM

10.6. 2021 / Štvrtok
20:00 *Koncerty
Genggam´Art Ensemble (Indonézia)
Zuzana Mojžišová (SK)
Solamente Naturali (SK)
Iberi Choir (Gruzínsko)

11.6. 2021 / Piatok
20:00 *Koncerty
Varkocs (SK)
Zuzana Mikulcová (SK)
Gurdjieff Ensemble (Arménsko)
Duo Bud (Južná Kórea)

12.6. 2021 / Sobota
11:00 *Konferencia
Hodnotenia showcase skupín od delegátov:
Johann Kneihs (AT), Araceli Tzigane Sanchez (ES), Bojan Djordjevic (RS), Ken Day (GB) /slov. titulky

Prezentácie:
Hosť: Hasmik Movsisian – “Hudba Arménska – minulosť, súčasnosť a čo ďalej” / slovenské titulky
Michal Noga – Príklady fúzií v tradičnej slovenskej ľudovej hudbe v minulosti.
Jana Belišová – Angrusori – Spoločný projekt slovenských Rómov a nórskeho Kitchen Orchestra /anglické titulky, 32 min.
Robert Pospiš – Projekt Giľav – Piesne, ktoré si Rómovia spievajú doma /anglické titulky
Štefan Štec – – Rusínska ľudová kultúra v tvorbe Folklórneho súboru Hornád /anglické titulky
Martin Noga a Saša Pastorková – WOMUSK 2021, New Generation /len v slovenčine
Robert Gregor – New Model Radio /len v slovenčine

17:00 *Workshop:
The Violin Sisters/Lalitha& Nandini Muthuswami – Úvod do karnatickej hudby (47 min) / len v angličtine

18:00 *Workshop:
The Genggam´Art – Tradičné nástroje Indonézie, používané členmi skupiny / anglické titulky
(18 min)

20:00 * Hudobno-tanečné divadlo:
Folklórny súbor Hornád – Veci, čo sa dejú

13.6. 2021 / Nedeľa
20:00 *Koncerty
Angrusori Project (Nórsko, SK)
Ľudová hudba Stana Baláža (SK)
Čendeš (SK)

NMR