ŠTVRTÝ WORLD MUSIC FESTIVAL PRINESIE AJ MEDZINÁRODNÚ KONFERENCIU

Významní zahraniční delegáti budú v rámci nej viesť dialóg so slovenskými hudobníkmi a interpretmi.

World Music Festival 2019

Štvrtý ročník World Music Festivalu, ktorý sa uskutoční od 27. do 29. septembra na viacerých miestach v Bratislave a v Malokarpatskom múzeu v Pezinku, prinesie okrem koncertov a slovenského showcasu aj medzinárodnú konferenciu. Tá sa bude konať 28. až 29. septembra v Pálffyho paláci v Bratislave a zúčastnia sa na nej mnohí významní zahraniční delegáti, ktorí sa budú aktívne podieľať na dialógu so slovenskými hudobníkmi a interpretmi. Pozvanie prijal napríklad britský hudobný producent Ben Mandelson, hudobní publicisti, zástupcovia kanadskej iniciatívy MusiConnect a programoví riaditelia a dramaturgovia festivalov Sziget, Manchester Jazz Festival, Mercat de Música Viva de Vic či Northern Lights Festival Boreal.

Počas konferencie sa budú môcť slovenskí hudobníci zúčastniť napríklad na tzv. Listening session, v rámci ktorej získajú od medzinárodných interpretov priamu odozvu na svoju tvorbu. Okrem okamžitej spätnej väzby si budú môcť vymeniť kontakty s promotérmi zo zahraničia aj na tzv. Speed meetingoch, krátkych 10-minútových stretnutiach, na ktorých v krátkosti predstavia svoju tvorbu a informujú sa o možnostiach účinkovania na podujatiach v zahraničí.

Seminár Why DIY bude určený všetkým hudobníkom a hudobníčkam, ktorí sa snažia fungovať bez manažéra a všetky svoje aktivity si zastrešujú sami. Hudobníčka Noam Vazana a riaditeľ Manchester Jazz Festivalu vo svojom príspevku poradia, ako si môže hudobník organizovať svoju kariéru, PR a marketing celkom sám a na aké dôležité aktivity by pritom nemal zabudnúť.

V panelových diskusiách vystúpia zas etnologičky Katarína Babčáková a Jana Ambrózová, ktoré porozprávajú o tohtoročných udalostiach v oblasti folklóru. Osobnosti slovenskej džezovej scény Peter Lipa a Martin Valihora spolu s Mariánom Pavlovičom zo City Sounds priblížia zároveň delegátom úspešné slovenské džezové festivaly.

Slovenský folklór dostane priestor na prezentácii pod názvom Focus Fujara, ktorej účastníci, hudobný pedagóg a folklorista Karol Kočík a fujarista a výrobca fujár Ondrej Selecký zároveň predstavia ikonický slovenský nástroj zapísaný i v Zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.

Záujemcovia a záujemkyne, ktoré by sa chceli na konferencii zúčastniť, sa musia vopred registrovať na webovej stránke festivalu. Na stránke nájdu aj podrobné informácie o delegátoch, spíkroch a celom programe podujatia.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Záštitu nad podujatím prevzal primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Andrea Čurná