120 MINÚT S HUDBOU NÁŠHO HOSŤA: NIKOLAJ NIKITIN

Nikolaj Nikitin (1983) je bratislavský hudobník a pedagóg. Od detstva hráva na drevené dychové nástroje.

Nikolaj absolvoval hru na klarinete a saxofóne na konzervatóriu a teóriu hudobného umenia na VŠMU. Popri tom navštevoval súkromné hodiny džezovej improvizácie u Harryho Sokala a Andyho Middletona. Hneď od začiatku svojej kariéry spolupracoval s poprednými slovenskými hudobníkmi a v roku 2012 vydal debutový album Personal Suite (RMH 2012) s legendami slovenského džezu (Gabriel Jonáš, Jozef Dome, Juraj Griglák).

Neskôr spolupracoval s americkým hráčom na trubku Patchesom Stewartom, s ktorým nahral ďalšie dva autorské albumy ( New Winter Stories a Music for Boys and Girls). Po tomto období prišli roky hudobného experimentovania a objavovania nových zvukových a improvizačných možností. Dvojalbum vychádzajúci z hudby Leoša Janáčka: Tales from My Diary, je prácou dvoch tvorivých tímov (Polajka a NN ensemble). Bol nominovaný na hudobný počin roka v rámci hudobných cien Radio head Awards. Na tomto albume účinkuje aj štýlotvorný improvizátor Miroslav Vitouš.

Nasledoval experimentálny album s ideami výtvarníka Martina Gerboca a hudobno – producentskou dvojicou Robertom Pospišom a Martinom Sillayom (EXXPPNNSS ensemble). Pospiš a Sillay sa producentsky podieľali na všetkých Nikitinových albumoch. Ich ďalším spoločným hudobným dielom bola pocta skladateľovi Jánovi Cikkerovi (CD Ján Ciker 105). Návratom k akustickému džezu bol album Altar ( RMH 2017), ktorý je spoločným dielom Nikitina a Ľuboša Šrámeka. Album dostal živú koncertnú podobu v spoločnosti Miroslava Vitouša a Klemensa Marktla.

Nikolaj pôsobí ako externý doktorand a pôsobil aj ako zamestnanec na katedre hudobnej výchovy pedagogickej fakulty UK, kde sa zameriaval na hudobnú improvizáciu.

Pedagogickej činnosti sa venuje aj na dvoch základných umeleckých školách. Ako lektor pôsobil na viacerých tvorivých kurzoch zameraných na hudobnú improvizáciu. Okrem vlastných projektov je členom Cluster ensemble a príležitostne hrá s Veni ensemble. Koncertne pôsobí doma i v zahraničí. V roku 2017 reprezentoval s Hankou Gregušovou a Ľubošom Šrámekom Slovensko v Ottawe s albumom Altar, a ako člen Cluster ensemble odohral sériu koncertov v NYC. V tom období pracoval na albume Ľuboša Šrámeka, ktorý sa bude nahrávať v NYC. Počas tohto pobytu bude účastný na koncertnom uvedení nového albumu Pospiš/Sillay Nikitin „Spev Tebe“. Album je venovaný poézii Walta Whitmana. Projekt „Spev Tebe“ a kapela Hanky Gregušovej budú mať spoločné koncerty vo Washingtone D.C. a NYC začiatkom októbra 2018.

Medzi Nikolajove záľuby okrem hudby patrí literatúra a výtvarné umenie.

Má rád súčasnú slovenskú maľbu. Do playlistu pre New Model Rádio vybral hudbu, ktorá mala veľký vplyv na jeho hudobný vývin a väčšina vybranej hudby patrí do oblasti hudby súčasnej. Vybral hlavne skladby, ktoré odzrkadľujú dnešnú dobu a stav spoločnosti. Aj zo staršej hudby siahol po takej, v ktorej stále nachádza aktuálne kontexty.

Nezabudnite si naladiť New Model Rádio dnes o 20-tej hodine!

Róbert Gregor (foto: archív Nikolaj Nikitin)

Playlist programu:

1. David Bowie – Lazarus (Black star)
2. Kamasi Washington- Fists of Fury (Heaven and Earth)
3. Charles Lloyd & The Marvels + Lucinda Williams – Dust (Vanished gardens)
4. Róber Pospiš Martin Sillay – Na Olivon Strome (Balady)
5. Herbie Hancock – Court and Spark (River: The Joni Letters)
6. Blue Note All-Atars – Masqualero (Our point of view)
7. Kendrick Lamar – King Kunta (To Pimp a Butterfly)
8. Miles Davis – Doo-Bop Song (Doo-bop)
9. Robert Glasper – Right On Brotha (Everything is beautiful)
10. Miroslav Vitous – I Will Tell Him On You (Infinite searche)
11. Wayne Shorter Quartet – Orbits (Without the net)
12. Erik Truffaz – Yabous (Saloua)
13. Daniel Lanois – The End (Flash and machine)
14. Anna Gadt – In te domine seravi (Reneissance)
15. Venetian Snares x Daniel Lanois – Mag11 Páľ (Venetian Snares x Daniel Lanois)
16.Brian Blade & Fellowship Band – He Died Fighting (Landmarks)
17. Věra Bíla, Kale – Lol‘i Ruža (Kale Kaloré)
18. Amsterdam Klezmer Band – Vodka (Blitzmash)
19. R+R=NOW – Resting Warrior (Collagically Speakong)
20. Beatles – Tomorrow never knows (Revolver)
21. John Coltrane – Nature Boy (The lost album)
22. Joni Mitchell – A Chair In The Sky (Mingus)
23. Jana Kirschner – Duch Mesta ( Moruša: čierna)
24. Čokovoko – Štěstí (Hudba)
25. Samuel Hošek – Home
26. Beyoncé – Hold up (Lemonade)
27. Chris Dave And The Drumheadz – Atlanta, Texas
38. Pospiš, Sillay, Nikitin – Amerika spieva

Vypočujte si program tu: