15 MAĎARSKÝCH ALBUMOV ROKA 2018, KTORÉ BY STE MALI SPOZNAŤ

Maďarské albumyMaďarskú hudbu sme v denných vysielaniach slovenských rozhlasových staníc nepočuli už roky. Možno, že je to náhoda, možno sme mali smolu a každý deň ju naše rozhlasové stanice vysielali dosť a dosť – keď už nie kvôli rôznorodosti a šíreniu aktuálnej informovanosti o dianí v hudbe sveta, tak aspoň kvôli nášmu členstvu vo Vyšehradskej štvorke. A už vôbec si v slovenskom éteri nevieme predstaviť úplne novú hudbu mladých maďarských kapiel, navyše takú, ktorá by predstavovala maďarskú umeleckú špičku.

Nie, ani my nie sme znalci maďarskej hudby, nakládli sme si totiž na seba veľké množstvo spoznávania hudby sveta a k podrobnému mapovaniu maďarskej scény sme sa minulý rok, bohužiaľ, nedopracovali. No zaujíma nás a vždy zaujímala, a niektoré skladby i albumy našich maďarských susedov sa nám páčili, veď sú národom úžasných skladateľov – Liszta, Bartóka, Ligetiho, Kodályho

Maďarská scéna už dávno nie je doménou hard rockových „harcovníkov“ typu Omega,  Locomotiv GT. Od čias pádu socializmu sa na nej veľa zmenilo, prešli nám rukami albumy maďarských hudobníkov a skupín, ktoré sme radi počúvali – Anima Sound System, Yonderboi,  Besh o Drom, Andro Drom, Romano Drom, Pannonia Allstars Ska Orchestra, Márta Sebestyén, Bohemian Betyars, Mitsoura, Muzsikás , Romengo, Parno Graszt, Erik Sumo, Csókolom, Lajkó Félix, Kálmán Balogh, Irén Lovász.

Máme radi Budapešť, máme radi slušnosť a mentalitu väčšiny jej obyvateľov. Keď sme tam boli naposledy, okrem kultúry sme sa „napráskali“ aj množstvom vynikajúcich maďarských jedál. A teraz vás pozývame, aby ste sa spolu s nami aspoň pokusne jednorázovo napráskali aj ukážkami dobrej maďarskej hudby minulého roka. Pomohlo nám v tom hudobné menu nami nazvané „Paprikás“, ktoré zostavil vo svojom rebríčku najlepších maďarských albumov maďarský hudobný redaktor Weyer Balázs. Vypočuli sme si ich a ponúkame vám z nich našu selekciu.

 

Szilágyi Áron – Organic Doromb

 

Sonya – In Another World

 

Szabó Balázs – Hasonlatok

 

Cserepes Károly – My Name Is Elvis Presley

 

Volkova Sisters – Slowin Away

 

Savages y Suefo – Brotherhood

 

The Qualitons – Echoes Calling

 

Kistehén – Bocsánat

 

Amsterdam Klezmer Band & Söndörgő – Szikra

 

Cimbalom Brothers – Testvériség

 

Góbé – Zeng

 

Lukács Miklós Cimbiózis – Lux et Undra

 

Taraf de Akácfa – Trei focuri

 

Freakin‘ Disco – Monster

 

Szesztay Dávid – Dalok Bentre

Róbert Gregor a Miroslav Potoček