ANDREA BUČKO VYDÁVA ALBUM ESCAPE, KTORÝ VZNIKAL V PARÍŽI

Andrea Bucko - EscapeSlovenská speváčka Andrea Bučko vydáva koncom marca nový album Escape, ktorý vznikal počas jej takmer dvojročného pobytu v Paríži. Nahrávku, ktorá bude obsahovať 12 piesní, inšpirovalo práve mesto na Seine i medzinárodné prostredie, v ktorom tam žila. Album pokrstí 24. marca v bratislavskom Luna Bare a 5. apríla vo Viedni.

Aj vďaka vypracovanému projektu na nový album Escape spojenému s organizáciou improvizačných hudobno-tanečných happeningov, sa Andrea dostala do medzinárodnej rezidencie pre umelcov Cité Internationale des Arts a toto prostredie ju podľa jej slov inšpirovalo k väčšine skladieb po hudobnej i príbehovej stránke.

Niektoré z nich vznikli v spolupráci s irackým maliarom, politickým utečencom Mudim, pre ktorého prácu Andrea skomponovala cyklus ôsmich piesní. Hudobno-výstavnú performance nazvanú Les Ames Retrouvées (Znovunájdené duše) potom prezentovala v parížskej galérii Cité des Arts a tiež vo Francúzskom inštitúte v Bratislave. Na album sa síce nedostali všetky piesne z tohto projektu, no práve Escape, zhudobnená báseň od Emily Dickinson, prepožičala názov celému albumu.

„Stretli sme sa tam vlastne samí utečenci – niektorí utekali pred vojnou tam vonku a niektorí pred vojnou vo svojom vlastnom vnútri. Príbehy od tých najjednoduchších a najmilších až po tie najsmutnejšie mi boli zdrojom neustáleho prílivu tvorivosti a zároveň veľkou školou života a pokory,“ priblížila ďalej hudobníčka svoju inšpiráciu.

Andrea Bucko 2017Na album sa dostala aj spolupráca so známym brazílskym hudobníkom Heliom Flandersom z indie-rockovej formácie Vanguart, ktorého Andrea tiež spoznala vďaka Parížu. Vlani pritom spolu odohrali aj malé turné na Slovensku a zložili spoločný duet When our voices match (Touch me), ktorý ako singel vyjde v apríli tohto roka a Andrea k nemu chystá aj videoklip.

Oproti jej predchádzajúcej nahrávke Polarity (2015) bude album Escape podľa nej ešte komornejší, citlivejší, intímnejší a viac-menej akustický. Do textov, ktoré si až na malé výnimky píše sama, sa dostali aj básnici ako spomínaná Emily Dickinson, Guillaume Apollinaire či slovenský básnik Peter Konečný. Na albume spolupracovali významní slovenskí hudobníci ako Mária Kmeťková, Boris Lenko, Pavol Mucha, Daniel Špiner, Pavol Bereza, Peter Zajaček, Adam Kuruc, Martin Gašpar a ďalší.

Andrea Bučko je absolventkou divadelnej réžie na VŠMU v Bratislave, no do povedomia verejnosti sa dostala najmä ako speváčka a skladateľka, ktorá si sama píše hudbu, texty a hrá na klavíri. V roku 2015 vydala spomínaný nezávislý album Polarity, na ktorom spolupracovala s viacerými hudobníkmi, medzi nimi aj s dlhoročnou spoluhráčkou – harfistkou Máriou Kmeťkovou. Práve s ňou v roku 2012 vydala aj svoj debutový album In the middle of…, ktorý koncertne prezentovali na festivaloch doma i v zahraničí.

Zdroj článku: Sita (foto: Barbora Budínska)