Björk pripravuje nový album, bude o láske aj o politike

Bjork 2016Ak chceme úspešne prežiť nielen svoju osobnú drámu, ale aj situáciu, ktorá momentálne panuje vo svete, musíme prísť s novým plánom, hovorí Björk.

Islandská hudobníčka Björk ohlásila nový album, ktorý by mal vyjsť už čoskoro. Po albume Vulnicura (2015), ktorý bol ovplyvnený speváčkiným rozchodom s Matthewom Barneym, pôjde podľa nej o „zaľúbený album“. Okrem lásky však na ňom Björk bude riešiť aj aktuálnu politickú situáciu vo svete. „S radosťou vám chcem oznámiť, že môj nový album vyjde už čoskoro,“ napísala Björk na svojom profile na Instagrame.

Na novom albume bude Björk spolupracovať opäť s venezuelským umelcom známym pod menom Arca. Ten produkoval už jej predchádzajúci album Vulnicura, má na konte päť vlastných albumov a spolupracoval okrem iných aj s Kanye Westom. V rozhovore pre magazín Dazed označila Björk spoluprácu s ním za „najsilnejší hudobný vzťah, aký som kedy mala“.

Speváčke podľa jej vyjadrení zmenila pohľad na život jej čerstvá láska. „Tráviť čas s osobou, ktorú si užívate na všetkých úrovniach, je považované za utópiu. Ale chcem povedať, že je to reálne. Je to vtedy, keď sa sen stáva realitou,“ vyhlásila Björk pre Dazed.

Album však bude okrem toho podľa nej aj o náraste pravicového extrémizmu vo svete. „Ak chceme úspešne prežiť nielen svoju osobnú drámu, ale aj situáciu, ktorá momentálne panuje vo svete, musíme prísť s novým plánom,“ povedala.

Björk sa na hudobnej scéne pohybuje už od roku 1977, keď iba ako 12-ročná vydala svoj eponymný debutový album. Paradoxne až svoju druhú štúdiovku z roku 1993 nazvala Debut a následne s ňou zaznamenala medzinárodný úspech. Nasledovali nahrávky Post (1995), Homogenic (1997), Vespertine (2001), Medúlla (2004), Volta (2007), Biophilia (2011) a Vulnicura (2015). Postarala sa aj o soundtracky snímok Tanečnica v tme (2000) a Drawing Restraint 9 (2005), pričom v oboch filmoch si aj zahrala. Za skladbu I’ve Seen It All z prvého menovaného titulu získala nomináciu na Oscara. Na konte má aj 14 nominácií na Grammy, no ani jednu z nich sa jej nepodarilo premeniť na víťazstvo. Medzi jej najznámejšie skladby patria Isobel, Human Behaviour, Hyperballad, All Is Full Of Love, Big Time Sensuality alebo Army Of Me.

Zdroj článku: Sita (foto: archív)