BRATISLAVOU PREJDE NOMÁDSKY FESTIVAL, Z FONTÁNY PÔJDU ZVUKY, ZAHRÁ AJ NEGATIVLAND

Počas víkendu bude zóna medzi staromestskými ulicami Šancová a Karpatská centrom medzinárodnej akcie

nomadic-arts-festivalUmelci sa premiešajú s miestnymi obyvateľmi a návštevníkmi, kultúrny program s aktivitami neziskoviek. Tak sa dá zhrnúť putovný medzinárodný Nomadic Arts festival. V bratislavskej štvrti pod Hlavnou stanicou, v okolí trhoviska Žilinská to bude celý tento víkend žiť oveľa viac než obvykle. Pointou je, že program akcie vznikol v úzkej spolupráci s ľuďmi, ktorí v tejto zóne žijú a fungujú. A je určený pre všetkých.

„Medzi nami žijú aj ľudia v núdzi, na ktorých by sme nemali zabúdať. Sú tiež súčasťou nášho susedstva. V štvrti, kde sa bude konať festival, sídli aj združenie Proti Prúdu, ktoré vydáva časopis Nota Bene. Niektorí jeho predajcovia tiež pôsobia v Divadle bez domova, ktorého predstavenie sa bude dať vidieť už v piatok večer v Pisztoryho paláci,“ hovorí iniciátor festivalu a performer Mads Floor Andersen.

Prvý ročník s témou Telo a zem bol pred dvomi rokmi na lúke v Poľsku. „Vlani sme už experimentovali v mestskom prostredí v uliciach Ríma a tento rok sme sa rozhodli prísť do Bratislavy, kde sa chceme venovať téme Susedstvo a teritórium. Tento festival má byť predovšetkým o spojení ľudí a oslave susedstva,“ vysvetľuje Mads Floor Andersen, ktorý festival organizuje pod strechou A4 – priestoru súčasnej kultúry.

Zahraniční umelci budú objavovať bratislavskú štvrť a zapájať jej obyvateľov do svojich performance. Nedajte sa pomýliť názvom, americký kolektív Negativland oslavuje slobodu tvorby na spôsob takzvaného culture jammingu,  parodickými kolážami známych skladieb (U2 by vedeli rozprávať) či samplingu rozhlasového a televízneho vysielania.

Je super, že väčšina akcií sa bude konať vonku a nielen preto, že sa rysuje víkend s príjemným počasím. Susedský piknik v Mobilnej záhrade Karpatská, kde si budú dať vymeniť zaváraniny a recepty bude mať určite peknú atmosféru, rovnako ako divadelno-hudobné vystúpenie Chalanov z chatrče, ktorí pricestujú z Moldavy nad Bodvou alebo performance Sinead Breathnach pre deti aj dospelých. Históriu štvrte, kde sa Nomadic Arts festival koná pripomenie výstava osobných predmetov miestnych obyvateľov či ich portréty na fotografiách Ľuba Stacha, z fontány na Námestí slobody nebude prýštiť voda, ale zvukové vlny Jonáša Grusku.

Oliver Rehák

Program: http://nomadicartsfestival.com/program/

FB: https://www.facebook.com/events/289221501424792/