BRATISLAVSKÁ SKUPINA HVOZD SA VRACIA NA SCÉNU

Skupina Hvozd sa po viac ako desiatich rokoch vracia na scénu a nahráva svoj nový album. Okrem toho siahla aj do svojho archívu a posiela do sveta kompiláciu nazvanú „Starý Hvozd“. Nahrávanie novinky je možné podporiť cez cez crowdfundingovú kampaň.

Po prvý raz oficiálne.

Starý Hvozd mapuje obdobie vzniku a transformácie skupiny, ktorej kostrou sú od počiatkov sestry Lucia Chuťková a Ivana Tirpáková.

„Ako sme sa začali po rokoch stretávať a spomínať na staré časy, prišla chuť toto obdobie zachytiť, mať staré skladby pokope a históriu tvorby Hvozdu uchovať,“ vysvetľuje motiváciu vydať tento album Ivana.

Skladby kompilácie sa pohybujú od začiatkov inšpirovaných českým undergroundom a poéziou až k šanzónovo-kabaretnému zvuku, ktorý vyústil do oficiálneho debutu „Po kopcoch v županoch“ z roku 2010.

Čo jednotlivé časti albumu spája sú bohaté aranžmány, kde klavír, akordeón a hlasy sprevádza výrazná rytmika a tiež dychové a sláčikové nástroje.

„V tom čase sme ich zverejnili iba na online platformách ako Bandzone alebo Myspace, prípadne ich posielali na festivaly, na ktorých sme chceli hrať. V podstate ide o tri samostatné minialbumy z rokov 2001 až 2005, ktoré sme zremastrovali a teraz ich vydávame s kvalitnejším zvukom ako kompiláciu Starý Hvozd.“

Na Starom Hvozde je celkovo jedenásť skladieb s českými a slovenskými texatami, o ich remastering sa postaral Majo Džubák v štúdiu Smile 4U Records v Bratislave, kde kapela akurát nahráva nový album.

Crowdfunding na nový album.

„Tento rok chceme vydať po viac ako 10 rokoch album s novými pesničkami. Pri tvorbe vychádzame aj z niektorých starších hudobných a textových motívov, ktoré roky oddychovali a teraz dozrel ich čas,“ vysvetľuje Ivana. „Ale určite to bude trochu iný Hvozd. Momentálne máme rozpracovaných sedem skladieb a niečo z toho sme už aj nahrali.“

Starý Hvozd vychádza digitálne na platforme Bandcamp.

Na oboch platformách sú poslucháči nabádaní k tomu, aby kúpou albumu finančne kapele pomohli k realizácii nového albumu. Zároveň je možné kapele prispieť na tvorbu cez crowdfunding cez stránku Slnko Records.

Filip Drábek a NMR (foto: Filip Drápek)