ČESKÁ SKUPINA KVĚTY NA ALBUME „KOMIK DO PŮL OSMÉ“ PREDSTAVUJE RITUÁLY MESTA

Osobitá česká skupina Květy vďaka tejto nahrávke nenecháva nikoho na pochybách, že má aj po radikálnej zmene zostavy silu hľadať nové cesty a pritom si udržať svoj nezameniteľný štýl. Urban rocková poetika Martina Kyšperského a Aleša Pilgra je na novinke „Komik do půl osmé“ zvukovo ovplyvnená novým členom skupiny, multiinštrumentalistom Ondřejom Kyasom. Vďaka nemu majú Květy po sedemnástich rokoch existencie stále neskutočný švih a ťah na bránku. Piesne Martina Kyšperského znejú skvele.

Spevák, gitarista a autor všetkých skladieb albumu Kyšperský už niekoľkokrát v minulosti do svojich piesní premietol domovské mesto skupiny Květy. Brno má ale na novinke zatiaľ najväčšiu úlohu, v porovnaní s predchádzajúcimi ôsmimi albumami. „Komik do půl osmé je mestská platňa. Vo vnútri obalu CD-čka je mapa električiek, autobusov a vlakov v centre Brna. Napadlo nás to, keď sme išli jedným z nočných spojov,“ prezrádza Martin Kyšperský a zároveň dodáva prečo tomu tak je. „Táto platňa je o ľuďoch, ktorých sme stretli. Je o tom, ako sa cítime teraz keď máme 36 rokov. Sú v tom všetci známi, dievčatá, kaviarne, zastávky, ulice, radosti, plač, bolesť a nádeje. Zamilovali sme sa znovu do hudby. Vďaka novej zostave sme sa o nej začali znovu rozprávať. A aj keď bol pre nás posledný rok veľmi ťažký, zvládli sme to. Všetko sa to pretavilo do radosti a energie. Stále to sú Květy, už neskutočných sedemnásť rokov, ale s novými farbami. Na ceste niekam ďalej.“

KvětyKapela Květy osem rokov vystupovala a nahrala štyri albumy v rovnakej zostave. Na jeseň 2016 došlo k výraznej zmene, kedy Martina E. Kyšperského a Aleša Pilgra doplnil multiinštrumentalista Ondřej Kyas, okrem iného zakladateľ a dvorný skladateľ Ensemble Opera Diversa. Z kultovej brnenskej kapely Květy odišli basgitarista Ondřej Čech a huslista Albert Novák. Poslednou piesňou v starej zostave bola skladba Město. Martin Kyšperský priznáva, že nebolo jednoduché zmeniť zabehnutý a fungujúci štýl, zvlášť keď sa aj v osobnom živote dejú rendez-vous. „Dostali sme Anděla za posledný album, hrali perfektne nakopnuté koncerty …, ale nestačilo to. Veľmi sme túžili po zmene. Tak sme sa rozlúčili s huslistom a basákom, ktorí s nami koncertovali v poslednom období. Zostali sme s Alešom len dvaja. Jemu sa rozpadlo manželstvo, mne ochorelo dievča. V tom čase sme už pripravovali nový album a ona fotila Květyfotky, ktoré sú na obale novej platne. Choroba ale bola silnejšia a vydania tohto albumu už sa nedožila. Takže ostali sme dvaja osamelí a pekne pomliaždení kamaráti, povedali tretiemu kamarátovi, ktorý s nami hosťoval už od prvých nahrávok, že ho potrebujeme, pretože len on to dokáže. Tak sa stalo, že  máme v kapele Ondreja Kyasa, klávesistu a multiinštrumentalistu.“ Nové trio potom prepojila energia, ktorá pulzovala a ktorú je počuť aj v nových nahrávkach. „Vlastne je to album o novom začiatku. Sme trio, aspoň nebudeme hrať kudrlinky a o to viac si mákneme. A potom to už bola len jazda. Názov albumu vymyslel Ondra Kyas. Označuje stav, kedy máte na pódiu trému. Páčilo sa nám, ako to znie. Komik do půl osmé musí bojovať sám so sebou, aby na pódium vyliezol. So svojou blbosťou, trápnosťou, plachosťou. My bojujeme totálne. O každý tón. A toto je naše najlepšie obdobie.“

Ondřej Ježek opäť v štúdiu dokázal skĺbiť všetky nové zvuky do fungujúceho celku. „Komik do půl osmé“ tak predstavuje komplexný urban sound súčasného alternatívneho rocku. Táto platňa Vás za cinkotu nočných spojov prevedie životom aký súčasnosť ponúka.

BIO Květy

Skupina KVĚTY bola založená už na Základnej škole v polovici deväťdesiatych rokov minulého storočia a potom znovu v roku 2000 Martinom E. Kyšperským. Základnou oporou zostavy je bubeník a multiinštrumentalista Aleš Pilgr.  Skupina je od svojich začiatkov experimentálna. Počet jej poslucháčov sa rozrástol do širokého spektra. Oceňované sú silné texty, aranžérska farebnosť, výtvarné riešenie obalov platní, živelné koncerty a prítomnosť humoru v hudbe. Skupina sa časom dostala do mnohých krajín (Srbsko, Rakúsko, Poľsko, Francúzsko, Holandsko). Zvuk sa postupom času menil smerom od akustického stále viac k elektrickému. Okrem prvej platne, vydanej vlastným nákladom v roku 2003 (vypredanej a vydanej znovu v reedícii v roku 2009), vyšli všetky albumy u vydavateľstva Indies Scope. Takmer za všetky albumy bola skupina nominovaná na cenu Anděl, trikrát (2006, 2009, 2015) túto cenu získala. Albumy sú vysoko oceňované v anketách rôznych rádií (Radio Wave, Proglas ..)

Indies Records a Róbert Gregor (foto: Alena Černá)