ČESKÝ VENTOLIN VYRAZÍ NA TURNÉ V POĽSKU, PO NÁVRATE BUDE HOSTIŤ PRODUCENTA CONTAINERA

VentolinTvorca experimentálneho disco science pre všetky „holkys a mládenc“ Ventolin alias David Doubek je vo vrcholnej forme a rok a pol od vydania albumu „Vitajte“ stále pokračuje s vystúpeniami vo vypredaných kluboch. Už druhýkrát vyráža na týždenné turné do Poľska, po ktorom ho začiatkom apríla čakajú dva koncerty s americkým producentom Containerom. Uskutočnia sa 5. apríla na brnenskej Fléde a o deň neskôr v pražských priestoroch Fuchs2.

Ventolin, ktorého koncerty sprevádza povesť spoľahlivého lieku na nehybnosť, má pred sebou jar a leto nabité desiatkami koncertov. Jeho hlavná pozornosť sa však upína práve k dvom špeciálnym koncertom v Prahe a Brne, kam si pozval svojho obľúbeného producenta Containera z Rhode Islandu, ktorý patrí k popredným zástupcom svetovej DIY techno noise&drone kazetovej scény. „Líbí se mi jeho přístup k elektronické hudbě, který je blíž koncertu než party. A mám rád jeho špinavý a zkreslený zvuk, který je zároveň poťouchlý a veselý. Je to vymítač temnoty hodně hrubým koštětem,“ hovorí Ventolin.

Od vydania albumu Vitajte sa u Ventolina všetko točí okolo živého hrania. Vďaka nemu tento v živej elektronike zrejme najúspešnejší zástupca českej akademickej obce získal veľa nových poslucháčov a stal sa z neho „virál“ českých pódií i sociálnych sietí. Jeho video Disco Science má momentálne takmer 900 tisíc zhliadnutí na Youtube.

V Prahe i Brne ako hosť zahrá tiež Marius Konvoj, ktorý je jedným z najvýraznejších členov ostravskej umeleckej hudobne-výtvarnej scény. Je to underground, srdce, primitívna elektronika a video v nahej a krásnej forme. „Na řadě dalších koncertů budou hosté 1flfsoap, Její vály, Morpheus, Tomino a Myslivec, na své druhé turné po Polsku jedu z polskou kapelou Źal,“ dopĺňa Ventolin, ktorý do svojho nového setu plánuje zapojiť viac improvizácií a menej často hraných trackov.Taky budu asi všelijak přepojovat kabely, ale to čtenáře nejspíš nezajímá,“ smeje sa milovník starých analógových syntetizátorov a mašiniek Ventolin, ktorý sa v Poľsku už pred časom predstavil nielen na klubovom turné, ale i na niekoľkých festivaloch ako napr. Nowa Muzyka v Katoviciach.

Zdeněk Neusar a NMR (foto: Romana Kovacsová)