ČO PONÚKA FESTIVAL GRAPE 2019?

9.-10. augusta sa bude konať na letisku v Piešťanoch festival Grape 2019. V tomto článku vám priblížime najdôležitejších účinkujúcich

Britská indie-rocková kapela The Kooks vznikla v roku 2004 v meste Brighton. Svoj názov si vybrala podľa piesne Davida Bowieho z roku 1971. Prvým hitom kapely bola pieseň s názvom „Naïve“, ktorú napísal spevák a gitarista Luke Pritchard vo svojich pätnástich rokoch – táto pieseň bola súčasťou debutového albumu Inside In/ Inside Out, ktorý dosiahol na druhú priečku UK Charts. Prvá priečka však neušla v roku 2006 jeho nasledovníkovi s názvom Konk. The Kooks sa stali hviezdami nielen na Britských ostrovoch, ale aj vo svete svete. V roku 2018 im vyšiel piaty štúdiový album Let’s Go To Sunshine plný jednoduchých a melodických piesní s nádychom 90-tych rokov, vďaka ktorému si získali nových fanúšikov. The Kooks sú späť na scéne vo výbornej forme.

Elektro-popové trio CHVRCHES sa sformovalo v roku 2011 v škótskom Glasgowe. V roku 2013 v zozname nových talentov obsadili na BBC Sounds piate miesto a to bol dôvod zvýšenia záujmu o túto skupinu. Hneď ich prvé EP Recover zaznamenalo veľký úspech. Debutový album obsahoval aj ďalšie vydarené piesne ako Lies, The Mother We Share a Gun. Tento nástup posunul kapelu hneď medzi vyhľadávané koncertné a festivalové skupiny. Úspešné boli aj ich neskoršie albumy Every Open Aye (2015) a Love Is Dead (2018).

Anglická indie rocková štvorica The Vaccines pochádza zo západného Londýna a spoločný hudobný projekt odštartovala v roku 2010. Jej členovia cibrili zvuk i hru na hudobné nástroje, vystúpili v kluboch pre niekoľkých kamarátov, až sa dostali do povedomia hľadačov talentov, medzi ktorými bol napríklad Alex Kapranos z kapely Franz Ferdinand, či Markus Mumford z Mumford and Sons. Druhý menovaný bol v minulosti spolubývajúci frontmana Justina Younga a spolupracoval aj na jeho starších sólových skladbách. Hudobní kritici s The Vaccines rýchlo obľúbili. Vďaka „rokenrolu s pankáčskymi“ prvkami o nich písali ako o nástupcoch The Ramones, alebo The Jesus and Mary Chain. The Vaccines postupne zverejňovali svoje prvé pesničky až v roku 2011 vydali debutový album What Did You Expect from the Vaccines? Okrem úspechov ich nahrávok sa roztočil aj kolotoč ich spoločných koncertov so známymi kapelami. The Vaccines mali tú česť hrať na jednom pódiu spolu s Arcade Fire, Rolling Stones, či Arctic Monkeys. Radi ich znovu uvidíme na Slovensku.

Tom Grennan patrí medzi veľké britské talenty. V roku 2018 ho niektoré hudobné médiá nominovali na objav roku. Jeho naliehavý a energický prejav s charakteristickým chrapľavým hlasom si získal veľa fanúšikov. Jeho tohtoročné turné po Británii bolo vypredané a nejednalo sa o žiadne malé kluby, ale o rešpektované veľké koncertné sály. Jeho najväčšími hitmi sú skladby Found What Ive Been Loking for, Prayng a Royal Highness. Svoj hlas zapožičal aj do skladby All Goes Wrong od Chase & Status.

Trošku šialená skupina pozostávajúca z ôsmich členov pochádzajúcich z piatich krajín, žijúcich v jednom byte v Londýne, z ktorého si urobili vlastné štúdio. Jej názov Superorganism tak hneď dáva jasnejší zmysel. Ich jednoduchý a hravý indie-synth-pop je úplne iný, ako sme zvyknutí. Kapela si zjavne z ničoho nerobí problém a baví sa na svojom hraní, čoho dôkazom je ich svetelná a živelná live show. Ich prvé tri single už dosiahli skoro 10 miliónov videní na Youtube.

Andy C je jednou z najvýraznejších svetových postav súčasnej scény drum’n’bass. Na svojom konte má vyše 40 ocenení a so svojimi sólovými šou vypredal Alexandra Palace aj Brixton Academy. Zároveň je stálicou hlavných pódií na množstve festivalov, jeho sety mohli zažiť návštevníci Creamfields, Glastonbury či EDC. Nahral množstvo úspešných nahrávok, vrátane „Heartbeat Loud“ či „New Era“. Remixoval skladby pre Major lazer, Sigala, London Grammar a ďalších interpretov.

Aphrodite je ďalšou stálicou scény drum’n’bass. Svoju kariéru rozbiehal ešte 90. rokoch. Špecifickým štýlom ovplyvnil a stále ovplyvňuje množstvo svojich hudobných kolegov. Jeho set bude v sobotu v noci nadväzovať na Andyho C, takže záver Grape festivalu bude drum’n’bassový.

Zahraničných interpretov v programe nezvyknú na Grape festivale opakovať, no teraz si dovolili urobiť výnimku. Dub FX zahrá na festivale už tretí raz. Aj keď na to nechcú usporiadatelia príliš upozorňovať, čaká ich desiaty ročník festivalu a z neho už sa stal taký „ich“ interpret. Navyše spolu vymýšľajú aj jedno prekvapenie pre návštevníkov. Austrálčan Dub FX je už slovenským fanúšikom dobre známy, jeho koncerty sú plné energie. Nevyhýba sa ani rôznym pouličným vystúpeniam, pretože mu dopomohli k úspešnej kariére.

Zástupkyňou techno scény bude Američanka The Black Madonna (Maria Stamper), ktorá sa začala hudbe venovať už ako šestnásťročná. Zaujímala sa o promotérstvo, distribúciu, manažovanie vydavateľstva a nakoniec aj o DJ-ing. V roku 2013 nahrala EP Lady Of Sorrows. Dnes je z nej vyhľadávaná DJ-ka s unikátnym disco-to-techno štýlom.

Joyce Muniz pochádza z Brazílie, no v 90. rokoch sa presťahovala do Viedne, kde si začala budovať svoju hudobnú kariéru. Hoci v začiatkoch sa venovala drum’n’bassu, dnes v jej setoch dominuje techno & house. Okrem DJ-ingu sa venuje aj produkcii vlastných nahrávok, v ktorých využíva aj svoje spevácke schopnosti.

Štvorica Rudimental patrí v súčasnosti k najžiadanejším elektro-popovým kapelám. Ich piesne These Days (feat. Jess Glinne, Macklemore & Dan Caplen), Not Giving In a Feel The Love (feat. John Newman) či Waiting All Night (feat. Ella Eyre) majú na Youtube spolu neuveriteľných 600 miliónov videní. Ich fúzia tanečnej hudby pôsobí kladne na publikum. Najmä ich živé koncerty, kde sa na pódiu stretáva niekedy až desať hudobníkov, sú neopakovateľným zážitkom. Na piešťanskom letisku im bude patriť v sobotu hlavný večerný čas.

Alternatívny pop v podaní Švédky Tove Lo si našiel svojich fanúšikov vďaka hitu Habits, ktorý sa umiestnil v top 10-ke najúspešnejších singlov v jedenástich krajinách. Následne bola „predskokankou“ na turné Katy Perry. Neskôr nahrala dva štúdiové albumy a nedávno zverejnila nový singel Cycles. Tove však nepíše skladby iba pre seba, spolupracovala napríklad s Icona Pop, Ella Eyre alebo Florrie. Na Slovensku si ju budete môcť premiérovo pozrieť v sobotu 10. augusta.

Grape festival prináša na Slovensko každý rok nové mená hudobnej scény, no vždy má pripravené aj jedno meno, ktoré sa dá označiť ako legenda. V tomto roku to budú vizionári elektronickej scény Peter Kruder a Richard Dorfmeister. Producentská a dj-ská dvojica K&D sa dostala do povedomia v roku 1993 svojim prvým EP G-Stoned. Zrazu sa na svete objavil elektronický zvuk, ktorý znel tak trochu inak a dnes sa už všeobecne považujú za otcov štýlu downtempo. Všimli si ich umelci z celého sveta a žiadali ich o remixy svojich skladieb (William Orbit, Depeche Mode, Madonna). Ich najznámejšími kompiláciami sú DJ-Kicks a The K&D Sessions, ktorých sa predalo cez dva milióny kusov.

Jonathan Julian Hopkins je na elektronickej scéne výraznou osobnosťou už niekoľko rokov. Jeho live sety, plné experimentálnej elektronickej hudby a príjemného ambient techna, vyvolajú množstvo emócií. Jonov album Immunity bol v roku 2013 navrhnutý na cenu Mercury Prize. Jeho aktuálna novinka Singularity dokonca získala nomináciu Grammy ako Best Dance/Electronic album. Hopkins je známy aj spoluprácou s hviezdnymi umelcami ako Brian Eno, David Holmes, alebo kapelou Coldplay. Na piešťanskom letisku bude svojím live setom a novou vizuálnou šou uzatvárať sobotný program na hlavnom pódiu.

Grape festival a NMR