ČOHO SA BOJÍ RAPER TONO S.? VYPOČUJTE SI TITULNÚ SKLADBU ‘STRACH’ K NOVÉMU FILMU DOGG

Dogs - Tina RusňákováRešpektovaný raper Tono Suchota, známy pod umeleckým menom Tono S. predstavuje fanúšikom novú skladbu – titulnú pesničku ‘Strach’ k novému slovenskému filmu DOGG. Film s netradičným filmovým spracovaním vo forme štyroch poviedok hovorí o strachu vo všetkých jeho podobách. Filmovú novinku si budete môcť pozrieť v kinách od 9.novembra, režisérsky sa o 4 poviedky postarali 4 talentovaní režiséri – Slavomír Zrebný, Viliam Csino, Enrik Bistika a Jonáš Karásek.

Tono S. na hudbe k filmu spolupracoval prvýkrát. Keď ho tvorcovia filmu oslovili s ponukou napísať a nahrať titulnú skladbu, úprimne sa potešil. “Projekt považujem za zaujímavý a ľudská psychika, emócia strachu a temná atmosféra ma vždy fascinovali,” hovorí Tono S., ktorý sa s producentom filmu Marošom Hečkom, rovnako ako s režisérom poviedky Grassvater Enrikom Bistikom, pozná osobne. S Enrikom sú dobrí priatelia, takže mu plne dôveroval. Mal jedinú podmienku – film chcel vidieť až na plátne.

“Bola to výzva, lebo je to hudobne niekde úplne inde ako všetko, čo som robil doteraz. Téma je super, dalo sa s ňou výborne pracovať a hudobníci odviedli kus dobrej roboty. Už som v kine videl aj trailer a mal som zimomriavky z toho, že môžem byť súčasťou niečoho takého. Celý film som videl až na predpremiére na Cinematik festivale v Piešťanoch a som viac ako spokojný.”

 

 

Nahrávanie úvodnej skladby sa nezaobišlo bez menších zmätkov, výsledok však stojí za to. “Po nahratí sme mali mať ešte jedno štúdiové stretnutie s hudobníkmi, ktorí mali koncept posunúť hudobne ďalej. Namiesto pondelka som si však v kalendári zaznačil utorok a keď mi volali zo štúdia, akurát sme natáčali klip na úplne inú skladbu vo Viedni. Skladbu s dohrávkami som teda dostal až do mailu. Bolo to hudobne na úplne inej úrovni ako koncept, ktorý som počul na začiatku. Hudobníci spravili kus dobrej práce a perfektne vystihli atmosféru. Radosť spolupracovať,” spokojne konštatuje Tono S.

Autormi hudby sú skladateľ Matúš Široký, ktorý sa do povedomia dostal komponovaním hudby pre videohry a producent filmu Maroš Hečko. Dychovú sekciu si zobrali na starosť saxofonista Nikolaj Nikitin a chorvátsky trombonista Tomo Kopričevic.

Nikolaj nahrávanie skladby zhodnotil pozitívne: “Milé bolo stretnutie s trombonistom Tomom Kopričevicom. V štúdiu sme sa videli prvýkrát a mal som pocit, že spolu hráme 10 rokov. Naše improvizácie a podhrávky do hip-hopu sme poňali trochu neštandardne. Nevychádzali sme z hip-hopových groovov, ale skôr experimentálnej hudby a free jazzu.”

„Dal som dokopy ľudí, ktorí predtým nikdy nespolupracovali. Rád experimentujem, vie to priniesť do hudby zvláštne farby a atmosféru. Myslím, že to vyšlo a slovenský hip hop sme obohatili o niečo nové. Tono S. je raper, ktorého uznávam, pretože má inteligentné texty a pomaly, bez zbytočného stresu kráča na hiphopový Olymp,“ povedal Maroš Hečko.

Videoklip sa natáčal v Stupave a má podobne temnú atmosféru ako skladba aj film. Natáčanie však bolo príjemné a kulisy pozostávali iba zo štúdia a vybraných stopáží z filmu. Štáb tvorili tí istí tvorcovia, ktorí sa podieľali na štvrtej filmovej poviedke s názvom GAME. Klip režíroval Jonáš Karásek, ktorý v ňom využíva prácu so svetlom a tieňom. Kameru mal na starosti vyhľadávaný kameraman Tomáš Juríček. Ten istý tvorivý tandem má na konte aj ďalšiu úspešnú filmovú snímku Kandidát.

Film DOGG pracuje so strachom a jeho rôznymi formami na pozadí štyroch rôznych poviedok. Štyria režiséri, štyria scenáristi a štyria kameramani vytvorili bizarnú ilúziu napätia a rôznorodej úzkosti v samostatných príbehoch. Strach z viditeľného aj neviditeľného, jeho schopnosť morfovať sa do stále nových tvarov, je základnou ideou filmu. A z čoho má strach samotný Tono S.? “Okrem vlastných démonov ma desí predstava, že by ma niečo alebo niekto pripravil o sluch alebo hlas a už by som viac nemohol tvoriť hudbu, ktorú milujem. Pri pohľade na ľudstvo však vnímam ako najväčšiu hrozbu nás samotných.”

Alexandra Punová (foto: Tina Rusňáková)