ĎALŠIA „ORIGINALITKA“: SKUPINA DANÇAS OCULTAS – TANCE PRE ZASVÄTENÝCH …

CAPA_FINALDanças Ocultas – Amplitude (GMVS / 2016 )

Aby hudba mala svoju pravú silu, mala by byť čo najviac prirodzená, hraná naživo a mali by ju hrať vynikajúci muzikanti. A, samozrejme, mali by hrať aj vynikajúce skladby, predovšetkým originálne – v príhodnom čase a prostredí. Priložme tieto kritériá ako meradlo k súčasnej sprofanovanej hudobnej tvorbe a … A obstojí pred nimi máločo. Danças Ocultas obstoja. Nie sú totiž profánni. Z niektorých skladieb na ich najnovšom, koncertnom albume Amplitude, vychádza práve oná zmienená pravá sila. Vyžaduje si však to najpodstatnejšie, čo je k pochopeniu každého druhu hudby nevyhnutné – zasvätenie, znalosť kultúry z ktorej vychádza, čiže znalosť európskej klasickej vážnej hudby, plus portugalskej, plus u nás málo známych alternatívnych podôb štýlov tango, valčík, fado.

„Danças Ocultas“ sú štyria – Artur Fernandes, Filipe Cal, Filipe Ricardo, Francisco Miguel – a všetci hrajú na … akordeón! Šialené? Pochádzajú z portugalského mestečka Águeda, známeho netradičnou výzdobou nákupnej pasáže – dáždnikmi rôznych farieb. Patria k inovatívnym predstaviteľov súčasnej portugalskej hudby. Názov ich kvarteta nemá nič spoločné s ezoterikou, vyjadruje zámer hrať impresionistický folk, nový druh tanečnej hudby postavenej predovšetkým na portugalskej ľudovej hudbe a štýle tango nuevo .

portugalskoSkupina Danças Ocultas predstavuje nový hudobný jazyk, transformáciu sveta zvuku s možnosťami diatonického akordeóna, v Portugalsku nazývaného jednoducho – harmonika. Pôvodne vznikla v máji 1989. No širokej verejnosti sa predstavila v roku 1994. Jej prvý album vyšiel v roku 1996. Spolupracovala aj s tanečným súborom Gulbenkian, vysoko oceňovaným sýrskym hudobníkom menom Abed Azrié a brazílskou pesničkárkou Dom La Nena. Vytvorila zvláštnu verziu blues – tanečného, bieleho, európskeho, na pomedzí klasickej vážnej hudby a world music.
Na jej najnovšom albume „Amplitude“ ju sprevádza filharmonický orchester, portugalská speváčka štýlu fado – Carminho (v piesni Diablova modlitba), portugalská alternatívna skupina Dead Combo a napokon aj úžasný skladateľ Rodrigo Leão, bývalý člen slávnej portugalskej skupiny Madredeus. Album bolo nahraný naživo v máji minulého roku, počas prehliadky skupiny v Casa da Música v Porte a Centro Cultural de Belém v Lisabone.

Ako to znie? Príliš vážne? A … vraj tanečne? Isteže, veľa spoločného to nemá s tancami na konvenčných diskotékach. Musí mať? Nemôžeme občas prehodiť výhybku a zatancovať si elegantne párový tanec? Alebo dokonca vyskúšať balet? Niektoré skladby na albume Amplitude sú k tomu ideálne vhodné. A ešte popri tancovaní môžeme nasávať aj zaujímavú hudbu.

Miroslav Potoček (foto: archív)