DAVID POMAHAČ NA NOVOM ALBUME ROZPRÁVA PRÍBEHY O CESTÁCH Z TMY DO SVETLA

Český pesničkár David Pomahač nahral najosobnejší album svojej hudobnej kariéry s názvom Do tmy je daleko.

V porovnaní s predchádzajúcim projektom, urban-folkovým duom Kieslowski, signalizuje jeho albumová novinka posun v tvorbe, či už v náročnejších textoch alebo väčším príklonom k elektronickej hudbe. Svoj podiel na tom má aj citlivá produkcie Tomáša Havlena (Zvíře jménem podzim, Spomenik, Post-hudba).

„Je to moja spoveď o každodennom hľadaní svetla, bez toho aby som si bol istý, že vôbec niekde nejaké je. O živote v tme s depresiami, o všadeprítomnom pocite samoty, o láske, ktorú viem len ťažko dať najavo, o stratách a chuti sa z toho všetkého dostať a vidieť svetlo, cítiť teplo. Myslím, že osobnejší album to byť nemohol. Odhalil som úplne všetko,“ hovorí o albume Pomahač.

David Pomahač založil projekt Bez peří, deväť rokov strávil v kapele Houpací koně, tri roky zažíval párty v sprievodnej kapele Xaviera Baumaxu. V roku 2010 vzniklo duo Kieslowski. Piesne postavené na zvuku gitary, piana, dvoch hlasoch a Dávidových textoch si získali početnú fanúšikovskú základňu nielen v Čechách, ale aj na Slovensku. Kieslowski vydali tri albumy, niekoľko EP, boli nominovaní na hudobnú cenu Apollo.

Miniturné k novinke zaháji Pomahač 21. februára v Třebíči, ďalej vystúpi 22. februára v Novém Městě na Moravě, 27. februára v Plzni a na koniec 11. marca v pražskom Café V lese, kde prebehne krst albumu Do tmy je daleko. Pomahač má tiež pred sebou festivaly ako napríklad Žižkovská noc či poličský Colour Meeting.


Pri príležitosti vydania nového albumu sme položili Davidovi niekoľko otázok.

Tvoja hudba je postavená najmä na osobných textoch. Ako vznikali?

Těžce 🙂 Mně vždy chvíli trvá, než najdu klíč k tomu, jak říct to, co chci. Píšu a přepisuju a škrtám a hledám. Jde mi o to říkat věci co nejjednodušeji a srozumitelně a cesta k tomu je trnitá, když člověk popisuje velmi hluboké intimní prožitky.

Jednotlivé skladby boli komponované už na hotové texty, alebo bolo tomu aj naopak?

Já píšu texty většinou až na hudbu. Mám sice vždycky zásobu v podobě poznámek a fragmentů, ale potřebuji, aby slova pasovala na hudbu a trochu se po ní vozila, takže text dokončím, až přesně do hudby.

V mnohých piesňach počuť okrem tvojho aj ženský spev. Kto všetko priložil roku k dielu pri nahrávaní nových piesní?

Už se mě takto ptalo víc lidí, ale všechno na albu zpívám já. Hudbu se mnou nahrával ve studiu producent alba Tomáě Havlen, pak můj syn Jáchym a na dálku belgický skladatel Guy Van Nueten.

Ako budú vyzerať tvoje najbližšie koncerty? Budeš vystupovať so štandartnou kapelou?

Většinu koncertů pojedeme v duu s mým synem, který hraje na piano i kytaru, ale budu mít set také úplně solo. Na postavení kapely se momentálně nechystám.

Kedy Ťa budeme môcť uvidieť na Slovensku?

Já doufám, že velmi brzy! Já bych jel hned. Na Slovensko jsme s Kieslowski jezdili koncertovat každý rok velmi rádi a vždy jsme si hodně koncerty užili, tak se snad povede rychle navázat a brzy se uvidíme s mým novým albem.

Róbert Gregor (foto: V. Bedrna)