FANTASTICKÁ POHODA 2017: BUDÚCNOSŤ, KTORÁ ŠŤASTNE DOPADLA

Pohoda 2017Najviac pozitívnych hodnotení, najväčší záujem zahraničných médií či bezproblémový priebeh sú len niektorými z dôvodov, prečo hodnotíme Pohodu 2017 ako fantastický festival, ktorý bol naplnený fantastickými ľuďmi. Obavy súvisiace s počasím sa nenaplnili, očakávania súvisiace s programom boli podľa reakcií médií a našich návštevníkov prekonané. Pohodu 2017 preto azda najlepšie vystihujú slová Jáchyma Topola: „Pripadali sme si ako v budúcnosti, ktorá šťastne dopadla“.

Štvrtok patril hudbe s nadhľadom najviac sa hovorilo o projekte Bolo nás jedenásť. Prvé živé prevedenie legendárneho albumu rozosmialo i dojalo návštevníkov i samotných účinkujúcich. Skvelú šou predviedlo so svojou The Expensive Jacket Tour nórske hudobno-komediálne duo Ylvis. Na Orange stagei potešili fanúšikov gitár domáci The Ills, shoegazeové legendy Slowdive a anglickí pankáči Slaves. Piatok patril výrazným ženám: zasnená Birdy, R&B diva Solange či raperka M.I.A. zaplnili plochu pred hlavným pódiom. Nočný program patril Legende IDM Squarepusher, Austre a Sleaford Mods. Jedným z najčarovnejších momentov bol koncert Už solnečko svita! Jureš Líška dal pre Vítanie slnka dokopy folklórnu superskupinu, ktorá spolu s veľkým počtom ľudí pod pódiom ukázala, že táto naša tradičná bodka za festivalovým dňom nie je vlastne vôbec o slnku, ale o ľuďoch.

So zaujímavými ľuďmi sa diskutovalo v naplnených debatných stanoch, ktorých sa zúčastnili špičkoví spisovatelia (Zygar, Keret), lekári, vedci, športovci, aktivisti, osobnosti hudobnej scény, veľký potlesk si „vydebatoval“ prezident Andrej Kiska. Sobotňajší večer ovládli „gitarovky“ Rodrigo y Gabriela, Jake Bugg a najmä alt-J, ktorí predviedli podľa viacerých novinárov jeden z najlepších koncertov Pohody v jej histórii. Ako napísal Marek Hudec: „Alt-J sa síce dá napodobniť, ale takto dobrý koncert nie“. Podľa Oliver Reháka boli výborným príkladom toho, ako vyzerá súčasný áčkový festivalový set preveľké pódium. V superlatívoch sa novinári predbiehali aj pri hodnotení nasadenia speváka z Future Islands, Benjamina Clementinea čo Boys Noize Live. Viacerí skalní návštevníci Pohody ocenili zopakovanie kompletného prvého ročníka na Budiš stagei. Výborne sa zapísali aj nové pódiá. Na Ticketportal stage hral prvotriedny československý výber kapiel a Laug-Techno-Bau klub, kde sa predstavila experimentálna a tanečná undergroundová scéna.

V line-upe sa zmenilo jediné meno, počasie milo prekvapilo nás i meteorológov, zdravotníci mali najmenej práce za posledné roky a momentálne nás dobíjajú nádherné reakcie od umelcov, agentov, novinárov, partnerov a našich návštevníkov. Za všetkých spomeňme stručný a výstižný tweet lídra kapiel Beak> či Portishead Geofa Barrowa: „One of the best music festivals in the world #Pohoda Slovakia“. Očakávania Pohody 2017 mali aj silný osobný rozmer. PR managerovi Tonovi sa 10.7.2017 v trenčianskej nemocnici narodila dcérka Miriam. Najmenšia „pohoďáčka“ počkala za otcom týždeň oproti odhadovanému termínu, vďaka čomu sa vám mohol Tono naplno venovať v press centre počas celej Pohody. Pre toto všetko hodnotíme 21. Pohodu ako fantastický ročník, počas ktorého sme si „pripadali ako v budúcnosti, ktorá šťastne dopadla“.

TS a Pavol Veselský

Pozrite si redakčné fotografie z Pohody 2017: