GARI GREU A FRANCÚZSKA HUDOBNÁ ELITA NA ALBUME BARKA

Gari Greu - Barka (It´ OK, 2020)

Laurent Garibaldi alias Gari Greu sa narodil v Marseille, kde vyštudoval architektúru. Postupom času sa stal jedným z najvplyvnejších francúzskych MC´s.


Počas štúdia v Marseille sa Gari zoznámil so spevákom menom Lux Botté, s ktorým v roku 1984 založil reggae skupinu Massilia Sound System. Táto kapela sa stala vo Francúzsku kultovou a v rokoch 1992-2014 nahrala sedem výborných albumov.

Od roku 2000 pôsobil Gari s Luxom súbežne aj v skupine Oai Star, ktorej vyšli tri albumy. Napriek tomu, že Lux Botté v júli 2008 zomrel, Gari istý čas pokračoval v jej pôsobení. Na jeseň roku 2009 s ňou ešte dokončil album „Manifesta“ a následne podpísal nahrávaciu zmluvu s vydavateľstvom Le Chant Du Monde na svoj prvý sólový album „Camarade Lézard“, ktorý vyšiel v roku 2012. Nemali by sme ale obísť ani jeho pôsobenie v skupine Collectif 13, ktorej piesne takisto poznáte z nášho vysielania.

Nový album Barka

V jedenástich piesňach albumu „Barka“ počuť Marseille, ale Marseille odinakiaľ. Pre toto prístavné mesto je charakteristický figovník, včely, levice, kufre, bojujúci umelci, priatelia, ktorí sa stretávajú, vtáky, ježkovia, slnečné lúče, jelene i záhradníci. Na albume je ale prítomná i Afrika, o čo sa pričinili aj významní hostia ako Guizmo (Tryo), Mousse T (Massilia Sound System), Sally Nyolo (Zap Mama), Daït Man, Tartar(e), Rue Kétanou a ďalší.

Slovo Barka sa dá do slovenčiny preložiť ako ďakujem. Toto slovo pochádza z afrického jazyka, ktorým hovorí etnická menšina Mossi v Burkina Faso. Tiež znamená požehnanie, hojnosť pozemských a duchovných statkov.

Gari Greu mal v roku 2014 s hudobníkom menom Tartar(e) v Burkina Faso koncert s názvom „Yes Papa“. V súčasnosti spoločne pracujú na tvorbe nových piesní a na príprave afrického hudobného festivalu.

Pestrofarebný francúzsky pop z albumu „Barka“ vám dáme možnosť vychutnať si aj v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: Helene Boyer)