GLOBAL REGGAE CHARTS – MÁJ 2019

Vďaka časopisu Global Reggae Charts sme dostali možnosť prezentovať pravidelný svetový reggae rebríček. V New Model Rádiu ho vysielame každý posledný štvrtok v mesiaci vždy o 20-tej hodine.

Májové vydanie budete mať možnosť v premiére počúvať 30. 5. 2019 a celý program pre Vás pripravil ako zvyčajne Norman Šáro a.k.a. Abnorman.  Od 31. 5. 2019 bude tento program prístupný prostredníctvom podcastu.

Okrem iných budete v programe počuť aj hudobníka menom Rocky Dawuni, ktorý sa drží reggae dedičstva v rovine politického aktivizmu a spoločenských manifestov. Definovať jeho „afro roots“ ale nie je ľahké: v terajšom newyorskom domove sa hudobne pohybuje medzi dancehallom a afrobeatom, nie sú mu vzdialené ani štýly ako soul, funky, pop a atmosféra karnevalov v New Orleans.

Študent filozofie a psychológie pochádza z ôsmich detí a k africkej hudbe inklinoval odmalička rovnako silno ako k reggae. Keď stretol svoju životnú partnerku, americkú fotografku Cary Sullivan, presťahoval sa čiastočne do Spojených štátov, kde v roku 1996 nahral prvý album a odštartoval svoju hudobnú kariéru. Rétorika speváka menovaného kultúrnym veľvyslancom Ghany a pracujúceho pre UNICEF, OSN a Hillary Clinton sa aj napriek jeho veľkým medzinárodným úspechom pritom nemení: Afrika si s ohľadom na svoje bohatstvo toľko chudoby, vojen a iných katastrof nezaslúži. Rocky Dawuni vo svojej tanečnej hudbe pracuje aj s globálnymi symbolmi: jeho starší videoklip k piesni African Thriller kombinuje panafrickú popularitu Michaela Jacksona s pripomienkou Rumble in the Jungle, legendárneho boxerského zápasu medzi Muhammadom Alim a Georgeom Foremanom, ktorý bol celým svetom sledovaný v roku 1974 z konžskej metropoly Kinshasa.

kombinuje panafrickú popularitu Michaela Jacksona s pripomienkou Rumble in the Jungle, legendárneho boxerského zápasu medzi Muhammadom Alim a Georgeom Foremanom, ktorý bol celým svetom sledovaný v roku 1974 z konžskej metropoly Kinshasa.

Poradie najúspešnejších skladieb v Global Reggae Charts – Máj 2019

 1. Koffee – Toast
 2. Koffee – Throne
 3. Tarrus Riley – Guess Who
 4. Jah9 – Heaven (Ready fi di Feeling)
 5. Lila Iké – Second Chance
 6. Alborosie & Chronixx – Contradiction
 7. Koffee – Rapture
 8. King Mas – Definition of a King ft. Randy Valentine, Kabaka Pyramid, Jahdan Blakkamore & Hymphatic Thabs
 9. Busy Signal – Great Men
 10. Cali P ft. Teka – Baddest
 11. Kumar – Dem Nuh Real
 12. Hempress Sativa – Boom Shakalak
 13. Capital Letters – The Roots
 14. Sevana – Sometime Love
 15. Kabaka Pyramid – Reggae Music
 16. Sizzla – Think wise
 17. Bulby York – Lots of signs ft. Christopher Martin, Beenie Man
 18. Tarrus Riley – Jamaican Proverbs
 19. SumeRR – Old School
 20. Rocky Dawuni – Beats of Zion

NMR (foto: press)

Vypočujte si program tu: