HAWBADŽÁNI – SKUPINA, KTORÁ SA VYBRALA VLASTNOU CESTOU

Hawbadžani 2017 - 2Slovenská skupina Hawbadžáni pôsobí na hudobnej scéne pomerne krátko. Koncom roku 2017 jej vyšiel debutový album s názvom Stále je kam ísť. Kapela hrá svoje piesne v štýle reggae flow fusion s prevažne slovenskými textami. Skupinu vedie spevák, saxofonista a bubeník Adam Kerďo (Ex Mango Molas, La3no Cubano), s ktorým sme urobili nasledujúci rozhovor.

Verejnosť ťa pozná najmä zo skupín Mango Molas a La3no Cubano. Kedy vznikla myšlienka založiť vlastnú kapelu?
Myšlienka založiť vlastnú kapelu vznikla pred 20 rokmi . V tom čase vznikalo veľa rôznych nápadov, ale myšlienky založiť si vlastnú kapelu som sa držal najvytrvalejšie. Aj keď bolo obdobie, trvalo to asi rok, keď som sa tohto sna úplne vzdal.

Ako vznikol názov Hawbadžáni?
Názov kapely navrhol náš bubeník Peťo Ferenčík. Keď sme skúšali jednotlivé pesničky a mala prísť zmena hudobnej témy alebo rytmu, miesto slova „Zmena“ som vždy na chalanov kričal „Hawbadžáni“. To slovo ku mne prišlo spontánne a od začiatku sa mi veľmi páčilo.

Kto všetko tvorí zostavu skupiny a kam by si mohol jej tvorbu hudobne zaradiť?
Skupinu tvoria štyria muzikanti: basgitarista Adam Gálik, bubeník Peťo Ferenčík, gitarista Marek Rebro, multiinštrumentalista a spevák Adam Kerďo a speváčky Veronika Krumpárová a Michaela Poláková. Naša hudobná tvorba je rôznorodá, ale najviac prevažuje štýl reggae. Používame aj rockové prvky a počuť aj vplyvy funky, latina a sčasti jazzu.

Hawbadžani 2017Všetky piesne na vašom nedávno vydanom albume Stále je kam ísť majú slovenské texty. Kto je ich autorom?
Autorom textov som ja (Adam Kerďo) okrem jedného, ktorého autorom je Juraj Zelman.

Ako vznikali jednotlivé skladby? Na konkrétne texty, alebo texty vznikali až dodatočne na hotové hudobné podklady?
Najprv bola vždy hudba a melódia. Až potom prišiel text.

Je o tebe známe, že máš blízko k herectvu. Myslíš, že táto skutočnosť sa odráža aj v tvojej tvorbe?
Nemyslím si, že skutočnosť, že mám blízko k herectvu, sa odráža aj v mojej tvorbe, ale už mi zopár ľudí povedalo, že moja hudba má niekedy veľmi blízko k muzikálom.

V piesni Na čo sa hrám počuť hlas herečky Lucie Siposovej. Ako vznikol nápad na tento duet?
S Luciou Siposovou aktívne spolupracujem tri roky. Keďže sa mi jej hlas páči a veľmi sa mi hodil do tejto piesne, oslovil som ju a Lucia súhlasila.

Ktorí ďalší hostia sa podieľali na vzniku vášho albumu?
Na vzniku nášho albumu sa podieľali aj členovia skupiny Polemic, konkrétne trubkár Peter Opet, a trombonista Ľubo Horák, basgitarista skupiny Medial Banana Matej Krivánek, jazzoví muzikanti ako Valér Miko, Juraj Raši, Tamáš Belicza, bubeník Adam Kováčik, speváčky Džana Fujáková, Nora Ibsenová a Lucia Fazekašová.

Aké sú Vaše najbližie plány?
Najbližšie plány našej skupiny sú čo najviac koncertovať.

Róbert Gregor