HRA MACHINARIUM OSLÁVI VÝROČIE REMIXOVÝM ALBUMOM

Ocenenej hudbe Tomáša Dvořáka (Floex) vdychujú nový život Orbital, 65daysofstatic, Jim Guthrie či C418.

Machinárium

Obľúbená počítačová hra Machinarium českého štúdia Amanita Design tento rok oslávi svoje desiate narodeniny exkluzívnym remixovým albumom. Na Machinarium Remixed sa objaví sedem skladieb od siedmich rôznych projektov, na čele s legendou britskej tanečnej scény, súrodeneckou dvojicou Orbital, ktorých remix skladby The Glasshouse With Butterfly si môžete vypočuť na streamovacích platformách ako pilotný singel. Album vyjde v spolupráci s Minority Records na vinyle a digitálnych platformách 16. 10.2019. Tomáš Dvořák alias Floex pri tejto príležitosti chystá aj unikátne koncertné vystúpenia.

Orbital
Photo: Lighuen Desanto

S mesačným predstihom si na streamovacích platformách môžete vypočuť pôvodne ambientnú skladbu „The Glasshouse With Butterfly“ v tanečnom aranžmáne od britskej elektronickej legendy Orbital. Orbital v tomto roku oslavuje 30. výročie vzniku a „na oplátku“ zremixoval jednu z ich skladieb práve Floex, ktorého soundtrack pre Machinarium si pred rokmi obľúbil najmä mladší z bratov Hartnollovcov, Paul. Floexov remix by mal vyjsť po boku prerobených skladieb od Jona Hopkinsa či Davida Holmesa v budúcom roku.

„Machinarium som hral krátko po tom, čo pôvodne vyšlo, a rýchlo sa z neho stala jedna z mojich najobľúbenejších hier s mojím vôbec najobľúbenejším soundtrackom. Vlastne ide o jeden z mojich najobľúbenejších albumov za posledných 10 rokov,“ hovorí Paul Hartnoll, ktorý českého hudobníka Floexa na základe tejto nahrávky vtedy okamžite kontaktoval. „Keď sa ma Tomáš spýtal, či by Orbital chceli byť súčasťou tohto projektu, vôbec som neváhal, a už v v tej chvíli som vedel, ktorú skladbu zremixujeme a ako. Urobilo mi ohromnú radosť, že sme si mohli vybrať The Glasshouse With Butterfly. Užili sme si s týmto remixom veľa zábavy, a navyše nám Tomáš na oplátku zremixoval jednu z našich skladieb. A nesklamal – vzišiel z toho jeden z najlepších remixov, čo pre nás kedy kto vytvoril. Bola to skvelá tvorivá spolupráca,“ dodáva.

Floex

Ostatní zástupcovia pestrého line-upu majú s hernými soundtrackmi skúseností tiež viac než dosť. Svojimi remixami na platňu prispeli nemecký hudobník C418 známy vďaka svojej návykovo-oddychovej hudbe ku kultovému Minecraftu, či experimentálna post-rocková formácia 65daysofstatic, hernému publiku predstavená prostredníctvom vydareného soundtracku k vesmírnej odysee No Man’s Sky. Album potom uzatvára české freak-folkové duo DVA, ktorého hudba je vďaka hrám Chuchel a Botanicula oceňovaná po celom svete.

Machinarium Remixed vyjde 16. októbra v limitovanej edícii 700 kusov na jantárovom 180 gramovom vinyle a v ten istý deň zamieri tiež do digitálnej distribúcie. Originálny obal navrhla výtvarníčka Eva Marková na základe pôvodných ilustrácií pre Machinarium od Adolfa Lachmana. Špeciálny výročný motív sa objaví aj na limitovanej sérii tričiek.

Zdeněk Neusar + NMR (photo: Orbital – Lighuen Desanto, Floex – Ján Kuča)