HRDZA OSLÁVI DVADSIATKU NA KONCERTOCH A MÁ NOVÝ KLIP

Prešovská skupina HRDZA, ktorá je vďaka svojej autorskej tvorbe založenej na slovanských koreňoch, čoraz známejšia aj vo svete, oslávi svoju dvadsiatku na troch špeciálnych narodeninových koncertoch.

Hrdza

„O názve skupiny rozhodla nečakaná zmena farby vlasov našej prvej speváčky Jarky Sisákovej,“ povedal líder kapely Slavo Gibarti a dodal: „Speváčky a farba ich vlasov sa v skupine často menili a menia aj dnes, ale názov vydržal nezmenený.“

Za dvadsať rokov vydala HRDZA iba štyri štúdiové albumy, ale skladby z nich sú na koncertoch stále žiadané. Fanúšikovia ich nikdy nenechajú odísť z pódia bez toho, aby zahrali skladby Taká sa mi páči, Na horách býva, či posledný z hitov, skladbu Štefan. Všetky spomínané hity a mnoho ďalších piesní v jedinečnom podaní súčasných speváčok Susanny Jara, Lucie Gibarti, lídra Slava Gibartiho a členov skupiny budú tvoriť program výročných špeciálnych koncertov.

„Na týchto koncertoch zaznejú aj staršie hity, ktoré sme už dávno nehrali a takmer všetky skladby z nového albumu Neskrotený. Predstavíme sa v rozšírenej zostave s dvoma speváčkami a so špičkovým cimbalistom Mykhaylom Zakhariya. V Košiciach a v Prešove sa k nám pridajú aj niektorí bývalí členovia,“ objasňuje program narodeninových koncertov Slavo Gibarti.

Skladby z albumu Neskrotený z roku 2018, ktorý ocenili fanúšikovia aj odborná verejnosť po celom svete a ktorý v prestížnom medzinárodnom rebríčku World Music Charts Europe (WMCE) sa v apríli vyšplhal na 4. miesto, čo je historicky najvyššie umiestnenie slovenskej skupiny v jeho histórii, dostávajú postupne aj vizuálnu podobu vo videoklipoch. Najväčší úspech má úprava rusínskej ľudovej piesne Štefan. Veselé video k nej s už pozrelo viac ako 7 miliónov divákov. V priebehu tohto roka HRDZA nakrútila ďalšie videá. Najnovší videoklip Divčata mal premiéru len pred pár dňami. Klip opäť režíroval známy režisér Jaroslav Jaris Vaľko.

„Týmto klipom chceme ukázať krásu našich slovenských dievčat. V texte tejto rusínskej ľudovej piesne dievčatá odpovedajú na otázku, prečo sú smutné a prezrádzajú dôvody, pre ktoré si ich chlapci tak vyberajú, ale najlepšie je si ho pozrieť a utvoriť si vlastnú predstavu,“ povedal o novom klipe líder skupiny a dodal, že ďalšie videoklipy k skladbám nového albumu budú ešte postupne pribúdať.

Skupina Hrdza oslávi svoju dvadsiatku na koncertoch v Bratislave (DK Zrkadlový háj – 23.10.2019), v Prešove (Stromoradie – 22.11.2019), a v Košiciach (Kasárne Kulturpark – 29.11.2019).

Rado Mešša + NMR (foto: press Hrdza)