HUDOBNÝ PROJEKT RAKOVICKY VYDÁVA DEBUTOVÝ ALBUM „CICERO“

RakovickyTakmer po troch rokoch od predstavenia skladby „Zjavenie“, ktorá vznikla na Islande, sa hudobný projekt RAKOVICKY dočkal debutového albumu.

Skupina RAKOVICKY zverejnila album „Cicero“ 1.12.2018. Na hudobný trh dostal v elektronickej podobe i na CD-čku a obsahuje väčšinou skladby, ktoré vznikali na cestách Mareka Rakovického po svete. Veľká časť z nich sa viaže k zážitkom z USA.

„Cicero“ je totiž názov bývalej československej štvrti v Chicagu, v ktorej vznikli niektoré skladby na jedenásť pesničkový album. Ten odzrkadľuje etapu vyše dvadsať rokov neprehliadnuteľného speváka, skladateľa, aranžéra, hudobníka, producenta i zvukového majstra, ktorým Marek Rakovický nepochybne je.

Marekova producentská taktovka je citeľná na celom diele a svojou prácou na albume dokazuje, že je v neposlednom rade vyzretým bratislavským umelcom, ktorého mnohí považujú za osobnosť s veľkým srdcom a charizmou. Pre mnohých je Marek žijúcou „hardcore“ legendou a to vďaka pôsobeniu v úlohe „frontmana“ v legendárnej skupine Testimony, no za zmienku stojí aj zasnená skupina Rajneesh, ktorej bol dušou i hlasom ešte pred vznikom jeho domovskej a súbežne fungujúcej kapely Lavagance.

Album vznikal prevažne v nahrávacom štúdiu LvgncStudios, ktorého je Marek zároveň prevádzkovateľom. Jeho možnosti už využilo veľa umelcov. Nahrávali tam súbory vážnej hudby, alternatívne skupiny a  rapová či popová špička. Marek Rakovický sa stal zárukou kvality, vážnosti a precíznosti aj u veľkých postáv českej hudobnej scény. A presne aj o týchto prívlastkoch je album „Cicero“ obsahujúci aj tri skladby so slovenskými textami. V jednej z nich je hosťom Ondrej z bratislavskej hiphopovej kapely Dornkappel.

Rakovicky 2018Marekovou silnou stránkou je kvalitná hudobná produkcia, texty so zmyslom i hĺbkou, špecifický hlasový prejav a silný autorský potenciál. S osobnou spoveďou mu pomáha aj kvalitný tím zložený z mladých producentov Olivera Fillnera a Petra Krčulu, ktorí sú členmi kapely RAKOVICKY. Stali sa tak dôležitou a nezameniteľnou zložkou nielen v procese zvukovej výroby, ale aj na koncertoch. O silu, tvrdosť a presnosť úderu sa na albume i živých koncertoch zodpovedne stará ďalší člen tejto skupiny, stále vyhľadávanejší bubeník Attila Szeiff.

O mastering albumu sa postaral Rakovického známy a tiež vyhľadávaný „kolega z branže“ Miroslav Chyška, český skladateľ (aj) filmovej hudby (Rafťáci, Snowborďáci) , vyhľadávaný zvukový majster a hudobník (J.A.R., Sexy Dancers).

„Cicero“ je uveriteľnou, prirodzenou a nenásilne pôsobiacou výpoveďou talentovaného umelca. Stelesňuje jeho myšlienkovú a osobnostnú zrelosť i v textoch – tie sú zachytené v pestrej palete hudobných podkladov, ktoré vytvárajú pocit celku, ktorý sa uchopiť aj napriek širšiemu žánrovému pokrytiu. Je to kvalitná zvukomalebná “orgia” sprevádzaná vnútornou vizualizáciou, ktorú Rakovický rád pretavuje aj do obrazov – v podobe kvalitných i výpravne náročnejších klipov, ako k piesni Zjavenie (réžia Branislav Špaček) a Odvážne dievča, ktorý režírovala Barbora Vaculová. Barbora spolu so svojim tímom vytvorila aj videoklip ku skladbe Permanent War, ktorý vydanie albumu vizuálne dopĺňa.

Skladby na albume „Cicero“ vás podnietia k vizuálnej predstavivosti, čo úmerne odzrkadľuje blízky vzťah k filmovému umeniu u samotného autora skladieb a lídra tohto hudobného projektu.

Mário „Smasho“ Vasko + NMR (foto: Barbora Vaculová)