Juana Molina a Ya Tosiba. Elektronické i akustické mixy na trase medzi Argentínou, Azerbajdžanom a Škandináviou

Argentínska umelkyňa Juana Molina už viac ako dvadsať rokov spája elektroniku s akustickými nástrojmi a okolitými zvukmi s osobnými textami. Jej nahrávky zaujali aj Davida Byrna z Talking Heads. K svojmu novému albumu Halo odprezentovala video Paraguaya, na ktorom sa podieľal vizuálny umelec Alejandro Ros. Juana v ňom účinkuje spolu so svojou matkou, ktorá sa preslávila ako modelka, tanečnica a architektka. Volá sa Chunchuna Villafaña a vo videu hraje čarodejnicu. Pokúša sa vyrobiť nápoj lásky, ale ten sa nakoniec ukáže ako nefunkčný.

 

 

Tento rok Molina absolovovala európske turné. 16. júna napríklad vystúpila v Barcelone na festivale Sonar. Do Prahy ale tentokrát nezavíta. Jej českí fanúšikovia mali jedinečnú šancu vidieť ju pred štyrmi v pražskom klube Jazz Dock.


Nemenej kuriózny mix kultúr a žánrov prináša dvojica Ya Tosiba. Speváčka a skladateľka Zuzu Zakaria má predkov v Azerbajdžane, žije v Škandinávii a na univerzite v Oslo obhájila svoju dizertačnú prácu o hudobno-poetickej forme meykhana. Jej hudobný partner Tatu Metsätähti z Fínska je pionierom trendu skweee, ktorý spája jednoduché syntetizátorové linky s funkom. Spoločne nahrali album Love Party. Vydala ho nemecká značka Asfalt tango, ktorá sa doteraz špecializovala najmä na balkánske dychovky.

 

 


Z nových akustických fúzií vyniká projekt Tomáša Lišky, českého hráča na kontrabas. Liška je dobre známy nielen jazzmanom, ale všetkým fanúšikom hudby, ktorá neuznáva žánrové hranice. V jeho medzinárodnej zostave Neviditeľný svet hrá napríklad violista z Turecka a akordeonista zo Srbska a medzi inšpiráciami je aj tzv. nové tango Astoria Piazzolly.

Vypočujte si prezentáciu jeho posledného albumu Invisable Faces:

 

Petr Dorůžka