KAPELA PARA VYDÁVA NOVÝ VINYL S UNIKÁTNYM VYMENITEĽNÝM OBALOM

Para - Našou krajinouŠesť rokov čakali fanúšikovia na nový album kapely Para, ktorý vyšiel v máji tohto roku pod názvom “Našou krajinou”. Dnes sa všetci „fajnšmekri“ môžu tešiť ešte viac – album vychádza na krásnom vinyle.

Rozhodnutie vydať album na vinyle sa rodilo jednoducho.“V tejto dobe je to trend, a keď už si pomaly nikto nekupuje CD a všetci počúvajú hudbu online, je príjemné, keď vie album ponúknuť nejakú pridanú hodnotu,zhodnotil bubeník Daniel Buzinkay. Po vinyle Menšina (2012) a Linda/Žiadne slová iba činy (2016) je to ich tretia platňa v poradí.

Vinyl “Našou krajinou” kapela  do života uvedie na koncerte, ktorý bude spojený s krstom. Skupina srdečne pozýva svojich fanúšikov 25. novembra do Novej Cvernovky v Bratislave o 19.30. Meno krstného otca či mamy vinylu sprevádza zatiaľ hmlisté tajomno a nič nevedia ani samotní členovia kapely. Šepká sa, že by to malo byť špeciálne prekvapenie a niečo tuší iba basgitarista Matúš Vallo.

Para - Našou krajinou 2Booklet k albumu je malým výletom za krásnymi maľbami slovenských umelcov Slovenskej národnej galérie, vizuály na LP túto estetiku ešte násobia. Veľkosťou totiž pripomínajú skutočné obrazy. Súčasťou vinylu sú maľby v rozmere 20×20 cm, ktoré bude možné vymieňať a takto si každý fanúšik bude môcť vytvoriť vlastný cover. Tiež sa budú dať použiť samostatne ako obraz do interiéru. Autorom obalu je Palko Bartos, ktorý vytvoril vizuál aj k albumu, aj k predchádzajúcemu vinylu Linda/Žiadne slová iba činy. Kapela ešte zvažuje možnosť, že by jednotlivé obrazy dali do vinylu náhodne a vytvorili tak 7 verzií platne namiesto jednej rovnakej. Ako sa nakoniec rozhodnú, sa najlepšie presvedčíte kúpou vinylu a podporou kvalitnej slovenskej hudby.

Kapela sa rozhodla vydať vinyl ešte počas nahrávania albumu. Nevedeli síce, kedy ho vydajú, ale vedeli, že ho určite chcú. “Po vydaní CD sa spustila vlna otázok od fanúšikov najmä na Facebooku, kedy bude vinyl. Tak sme sa uistili, že záujem je,” spokojne dodáva Danko. Vinyl im lisovala – ako aj predošlý dvojsingel – anglická firma DMS.

A aký má vzťah k vinylom samotná kapela? Danko a Tibi síce gramofón nevlastnia a Lasky najčastejšie počúva hudbu v aute na svojich dlhých cestách, ale Matúš s Oliverom platne počúvajú často a Jojo ako kapelový audiofil a absolvent zahraničných štúdií hudby vie tiež naplno oceniť zážitok z počúvania gramofónu.

Alexandra Punová / House of Ukulele