KAROLOVI MIKLOŠOVI VYCHÁDZA NOVÁ EP PLATŇA S NÁZVOM POISONED

Už 20. februára 2017 vychádza Poisoned EP, prvá viacpesničková kolekcia Karola Mikloša od vydania kritikou i poslucháčmi vrelo prijatého albumu The Past of the Future z roku 2008.

Šestica skladieb, v ktorých sa Karol Mikloš vracia ku kapelovému zvuku s minimom elektroniky, hudobne najviac pripomína debutový album The Same Mist Here, ktorý vyšiel pred takmer 20 rokmi. „V skutočnosti dlhodobo pracujem na elektronických pesničkách, ktoré sa stále vyvíjajú a naberajú nové smerovania, ale nikdy sa nedokončujú… keď som po dlhej dobe opäť vzal do ruky akustickú gitaru, behom veľmi krátkej doby vznikla séria skladieb, ktoré boli od začiatku akoby hotové a z ktorých som mal pocit, že nesmú zostať v šuplíku“, vysvetľuje Karol. „Bolo jasné, že do elektronického konceptu nezapadajú a vyslovene si žiadajú živú kapelu. Mala to byť krátka kapelová odbočka, nakoniec však cesta k tomuto EP trvala viac než 2 roky“.

Karol sformoval novú kapelu s bubeníkom Alexandrom Salvianym (autorom portrétu na obale EP), ktorý následne pritiahol aj ďalších trenčianskych muzikantov mladšej generácie, gitaristu Andreja Petroviča a basgitaristu Petra Brhlíka. Novú zostavu nakoniec skompletizoval gitarový mág Roman Hlubina, ktorý už bol súčasťou Karolovej štúdiovej aj koncertnej zostavy v období albumu Vis-à-vis (2002).
„EP formát sa mi veľmi pozdáva, pretože jeho dĺžka jednak umožnila, aby toto EP bolo ucelenou snímkou jedného obdobia a jednak mám pocit, že ľudia nemajú dnes veľmi priestor započúvať sa do hudby na viac než 20 minút“, objasňuje Karol, prečo tentokrát nevytvoril regulérny album.

EP obsahuje dva energické single, ktoré avizovali jej vydanie: strhujúcu otváraciu skladbu Poison s nápaditým animovaným videom od filmára Rada Marčeka, už usadenú v playliste Rádia_FM a One Life More or Less, vydanú ako 7-palec pri príležitosti Record Store Day. You Went All Deep postupne prejde od popovej baladickosti až k vrcholu, ktorý skôr pripomína jam session a má špeciálnu príchuť v tom, že vznikala bez akejkoľvek demo predlohy – „je skutočne dielom celej kapely a pre všetkých bola najsilnejším momentom nahrávania“. Druhú stranu otvára jemne experimentálna a členitá Safe but Insane, ktorá sa textovo najviac dotýka témy krízy stredného veku, rezonujúcej celým EP. K téme úteku od reality sa Karol vracia v Steering the Wheel Away, ktorá miestami pripomína soundtrack k filmu odohrávajúcom sa v nevadskej púšti. Záverečný klavírny song Malady s podmanivými vokálmi znie ako hymna na večný smútok a poodchyľuje dvere k tomu, kam by sa Karol mohol hudobne uberať v budúcnosti.

Poisoned EP vychádza 20.02.2017 na značke Deadred Records/Starcastic Records, na 12-palcovom priehľadnom vinyle s tónon zelenej farby a zároveň aj ako digitálny download a stream v sieťach Bandcamp, Spotify, Deezer, Apple Music. Nahrávanie prebehlo na rôznych miestach na Slovensku, pod mastering nahrávky sa podpísal Tomáš Karásek v štúdiu Gargle&Expel v írskom Dubline. Grafická podoba obalu vznikla v štúdiu Fluidum Design.

Zoznam skladieb:

  1. Poison
  2. One Life More or Less
  3. You Went All Deep
  4. Safe but Insane
  5. Steering the Wheel Away
  6. Malady

Karol Mikloš začínal v skupine Shellwoy a od roku 1993 vystupuje ako sólový spevák. Po niekoľkých skladbách na kompiláciách vydavateľstva Gregor Agency – G.A. records mu tam v roku 1997 vyšiel aj jeho debut The Same Mist Here v produkcii Laca Lučeniča, ovplyvnený na Slovensku vtedy nevídaným zvukom ostrovných gitaroviek, za ktorý si vyslúžil nomináciu v slovenských Grammy ako Objav roka. Na druhom albume Vis-á-Vis (2002, Millenium Records) sa prvýkrát objavili slovensky spievané skladby a prvé koketovanie s elektronikou, za čo bol odmenený nomináciou v cenách IFPI Aurel v kategórii Spevák roka. V roku 2004 začal pracovať na novom albume a v roku 2006 sformoval novú kapelu, ktorá sa na jeho nahrávaní podieľala. Výsledkom bol album The Past Of The Future (2008, Deadred/Starcastic) s pozitívnym ohlasom u médií aj fanúšikov. Po dlhšej odmlke, počas ktorej sa prihlásil iba skladbou Life Is a Full-Time Job na výročnej kompilácii Ten Deadred (2011, Deadred/Starcastic) a zároveň vo filme O mladých rodičoch 2, začal v roku 2015 pracovať na novom materiáli. Výsledkom je nové Poisoned EP so singlami One Life More or Less a Poison, ktoré práve vychádza na značke Deadred Records/Starcastic Records.

Titul z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Grafická podoba obalu vznikla v štúdiu Fluidum Design.

Zdroj článku: Deadred Records (foto: Slávka Miklošová)

Internetová stránka New Model Rádia nezodpovedá za prevzaté príspevky.