KOMAJOTA SI DOVOLÍ NA STROMORADÍ NAŽIVO OVEĽA VIAC

Komajota 2019Po skupinách Chiki Liki Tu-A a Akustike bude prešovská skupina Komajota ešte len tretia kapela, ktorá vystúpi v sklade hudby na Stromoradí. Muzikanti pripravili nový koncertný program pre túto sezónu. Keďže klubové koncerty hrávajú veľmi sporadicky, rozšírili zoznam skladieb zo všetkých svojich albumov aj o ďalšie, ktoré vydali so svojimi bočnými projektmi Úzka Krajina, Poloľudia, MissAndTroops a The Ružbachs. Vystúpenie sa uskutoční už túto sobotu 23.2. v Prešove a Komajota sa predstaví v rozšírenej päť člennej koncertnej zostave s klávesákom Janym Pastirčákom a gitaristom Jurajom Kováčom. Na pódiu sa k ním ako špeciálni hostia pridajú aj Veronika Husovská a Ľuboslav Petruška.

Komajota má z prvých troch albumov množstvo hitov, k nim však za posledné roky pribudli ďalšie úspešné single ako Dym, Most, Schody, Do tla z Druhého Slnka (2015), Druhé Slnko, Strih, Nikam z albumu Priame Prenosy (2016) alebo aj Laura z najnovšieho počinu Potrubis (2018). A tak bolo z čoho vyberať. Prešovčania sú veľmi aktívni aj mimo svojej domovskej kapely a exkluzivitu nového programu, ktorý predstavia na Stromoradí v rodnom Prešove potvrdzuje spevák Martin Husovský. Ten bude trvať približne 80 minút.

„Robíme to dosť dlhodobo, keď pred koncertnou sezónou skladáme program, tak riešime, ktoré skladby by mali do tej hodiny vojsť a väčšinou sú to single, ktoré fanúšikovia poznajú a potom je tam druhá polovica poskladaná z menej známych vecí. Aj tento koncert bude výnimočný tým, že po Ráne v novinách odznie nejaká skladba, ktorú ste možno ani nepočuli, ale my ju poznáme, hrávame a dokonca sme ju aj zložili a veľmi nás baví.“ Komajota si skladaním nového programu vždy snaží vytvoriť koncertné pohodlie.

Martin Husovský aj Stano Čorej skladajú pesničky aj pre vlastné b-side projekty, ktoré by sa na albumy Komajoty veľmi nehodili. Niektorým z nich však našli miesto a vkusne ich zamiešajú do zoznamu pesničiek pre sobotňajší koncert. A či teda partia ku Komajote alebo sú len ozvláštnením, na to odpovedal líder kapely. „Myslím si, že je to vyslovene nutnosť. Musí to tam byť, pretože je to taký Bonnie a Clyde, také „dark side of“ projekty, ktoré robí Stano a ja ich úplne milujem a žeriem, pretože aj ja robím úplne iné projekty, ale my ako autori sa vzájomne tolerujeme a príde mi to veľmi pekné v tom, že dokážem zaspievať jeho skladby typu Psychopat a úplne sa s tým stotožním. Zároveň je nám jasné, že ak by sme to vydali na albume Komajoty, tak nás asi vydavateľstvo, ktoré nás vydávalo, nevydá.“ To však bolo dávno a teraz má kapela úplne voľné ruky v tom čo robí.

„Stano (Čorej) robí dobrú hudbu a okrem Komajoty, ktorá nás spája, chceme prezentovať aj naše projekty a predstaviť ich ľuďom, ktorí prídu na Stromoradie. Málokto tuší, že Komajota má aj Poloľudí, Misandtroops, The Ružbachs a Úzku Krajinu. Sú to šialené projekty a ak si ich niekto vypočuje na Spotify alebo Youtube, tak odpadne a nebude veriť, že sme to my. Sme autori, chceme robiť hudbu, baví nás to. Preto stále hľadáme ten najjednoduchší komunikačný jazyk – hudbu, ako to dať dokopy, aby sme ľudí neodradili. Na Stromoradí si dovolíme oveľa viac a zaznejú veci, ktoré nikde inde nebudú môcť ľudia počuť, pretože si nedovolíme ich zahrať napríklad na Dňoch obce Fekišovce s tým že pesničku Psychopat venujeme všetkým Róbertom zo Smeru.“

Edo Kopček (foto: press)