LACO LUČENIČ SA STAL NOVÝM BASGITARISTOM SLOBODNEJ EURÓPY

Lučenič a WhiskyBratislavská punková legenda Slobodná Európa mení od septembra svoju zostavu, do ktorej pribudne známy hudobník, producent a multiinštrumentalista Laco Lučenič. V kapele bude hrať na basgitaru a vystrieda tak jej doterajšieho „basáka“ Martina Zimanyiho. Ten v Slobodnej Európe pôsobil niečo vyše šiestich rokov a odchádza z nej z toho dôvodu, že mu už pracovné a rodinné záležitosti nedovoľujú naďalej sa jej naplno venovať. Laco Lučenič v Slobodnej Európe nie je žiadnym nováčikom, keďže v minulosti sa okrem iného podieľal na nahrávaní všetkých jej albumov s výnimkou debutu Pakáreň (1991) a tiež sa príležitostne objavoval ako hosť na jej koncertoch.

Lučenič je známy najmä z pôsobenia v kapelách Fermáta, Prúdy, Modus a Limit, z dlhoročnej spolupráce s Mirom Žbirkom, ale tiež z pôsobenia v rámci svojho vlastného projektu Laco Lučenič & Satisfactory.

Slobodná Európa vznikla v roku 1989 spojením basgitaristu Braňa Alexa a bubeníka Petra „Oziho“ Hurtiga, ktorí práve odišli z kapely Zóna A, so spevákom Miloslavom „Whiskym“ Láberom a gitaristom Sveťom Korbelom. V súčasnosti v nej popri Whiskym a Sveťovi Korbelovi pôsobia aj Tomáš „Tuleň“ Vojtek, Vlado Jurča a spomínaný Martin Zimanyi, v minulosti bol jej členom napríklad aj dnes už nebohý bubeník Juraj Černý. Kapela má na konte štyri radové albumy – Pakáreň (1991), Unavení a zničení (1994), Trojka (2003) a Štvorka (2014) a hity ako Nikdy to tak nebude, Dievča z horných 10 000, Boh, Podvod, Pes či Vesmír.

Roman Fecko a Sita (foto: Greginet)