LIANNE LA HAVAS – OČARUJÚCA NEOSOULOVÁ DIVA NA POHODE 2019

Lianne La HavasNa Pohode 2019 vystúpi aj britská soulová speváčka Lianne La Havas. Lianne získala za svoj debut Is Your Love Big Enough? ocenenie iTunes Album of The Year a nomináciu na Mercury Prize. Okrem toho bola štyrikrát nominovaná na MOBO Awards či na ocenenia BBC Sound of Brit Awards a Grammy. Vybrnkávaná gitara a špičkový hlasový prejav s unikátnou farbou, ktorou táto znamenitá speváčka okamžite oslovila osobnosti ako Prince, Alicia Keys či Justine Vernon (Bon Iver). Počas turné s Bon Iver ju americké médiá označili za najpozoruhodnejší hlas od Adele. Koncert Lianne La Havas v rámci NPR Music Tiny Desk Concert patrí medzi päť najpozeranejších v histórii tejto obľúbenej série (v tesnom závese za ňou je práve Adele). Minulé leto sme jej sólo vystúpenie videli naživo na hlavnom pódiu na Szigete a sme veľmi radi, že jej dych vyrážajúci hlas zaznie aj na letisku Trenčín.

Dcéra gréckeho otca a jamajskej mamy sa narodila na sklonku osemdesiatych rokov v Londýne. K hudbe ju viedli odmalička rodičia s mimoriadne pestrofarebným hudobným záberom. Lianne spievala od siedmich rokov a skladala od jedenástich. Základy hry na klavíry a na gitare získala od otca. Práve výborná hra na gitare v súčasnosti zdobí, spolu s očarujúcim hlasom, jej vystúpenia. Poctivo sa ale hre na gitaru začala venovať až ako 18-ročná. S profesionálnou kariérou začínala ako sprievodná speváčka Palomy Faith. Jej vlastné veci zaujali agentov na MySpace, no ubehli ďalšie tri roky kým vydala prvé EP Lost & Found.

Na prvej piesni „No Room For Doubt“ hosťoval Willy Mason. V deň vydania albumu vystúpila na BBC v šou Later… with Jools Holland, pričom v tej istej relácii zahrali aj Bon Iver. Justine Vernon (spevák) bol tak fascinovaný jej vystúpením, že jej hneď na druhý deň zavolal a požiadal ju, aby sa k nim pripojila na severoamerickom turné. Pieseň Lost & Found sa stala aj prvým singlom z jej debutu Is Your Love Big Enough?. PopMatters dal albumu hodnotenie 9 z desiatich s poznámkou, že nebýva zvykom, aby dostali ľudia naraz tak veľa od tak mladej umelkyne. Vychválil ju Los Angeles a New Your Times, Boston Globe či britské magazíny Q a Clash. Album sa dostal na 4-té miesto britskej hitparády, i Tunes ho označil za album roka a získal nominácie na Mercury Prize a Ivor Novello Awards.

Krátko nato si zahrala pred Aliciou Keys v rámci MTV ‚Crashes‘ Manchester a na festivaloch Glastonbury a Isle of Wight. Ďalšou z hviezd, ktoré zaujala v úvode kariéry bol Prince. Prizval ju k spolupráci na albume Art Official Age a vystúpil aj v jej obývačke v Londýne. Lianne sa objavila aj na albume Alt-J v piesni „Warm Foothills“ a spolupracovala aj s Aqualungom na piesni „Eggshells“. V lete 2015 vydala druhý album inšpirovaný jej koreňmi s názvom Blood. Na ňom rozšírila svoj žánrový záber na neo soul, jazz a R&B, pričom ju prirovnávali k Lauren Hill a Jill Scott. Pochádzajú z neho nádherné piesne ako „Unstoppable“, „Green & Gold“, „What You Don’t Do“ či „Wonderful“. Album sa dostal na vrchol rebríčka v Holandsku, na druhé miesto v predajnosti v Británii a Lianne získala za neho nomináciu na Grammy. V roku 2017 naspievala cover piesne „Starry Starry Night“ od Dona McLeana k animovanému filmu Loving Vincent o Vincentovi van Goghovi. Ďalší jej skvelý cover piesne „Say a Little Prayer“ od Arethy Franklin sa nedávno objavil v seriáli This Is Us. Lianne aktuálne pracuje na nových skladbách. O niečo vyše sto dní sa táto famózna speváčka so zamatovým hlasom predstaví v intímnej, a pritom neuveriteľne silnej sólo verzii aj na Pohode 2019.

Anton Repka (foto: press festivalu) 

Potvrdení umelci Pohody 2019: Liam Gallagher, Lykke Li, The Roots, Skepta, The 1975, Charlotte Gainsbourg, Mac DeMarco, Lianne La Havas, Mura Masa, Michael Kiwanuka, Jeff Mills, Lola Marsh, Amadou & Mariam and Blind boys of Alabama, Vitalic LIVE, Sofi Tukker, Calypso Rose, Sudan Archives, Dimension, IC3PEAK, Viagra Boys, Korben Dallas, Gleb a mnohí ďalší (www.pohodafestival.sk/sk/artists).