LOLA MARSH A OPTIMISTICKÁ NOVINKA SOMEDAY TOMORROW MAYBE

Lola Marsh - Someday Tomorrow Maybe (Anova Music, 2020)

Jadro izraelskej skupiny Lola Marsh tvorí od roku 2011 speváčka Yael Shoshana Cohen a gitarista Gil Landau.

V roku 2017 im na nezávislej značke Anova Music vyšiel prvý titul Remember Roses, ktorého úspech sa v súčasnosti pokúšajú obhájiť druhým albumom.

Počúvanie piesní Lola Marsh môže evokovať hudbu Kalifornie. Cítiť v nej závan oceánu, kopce lemované palmami i nostalgické melódie. Gil Landau a Yael Shoshana Cohen ale nikdy nežili v Los Angeles, ani kdekoľvek inde v USA.

Dvojica vyrastala s anglo-americkou hudbou a filmami, čo malo zjavne vplyv na ich tvorbu. Izrael je krajina odlišná od Ameriky, pretože sa nachádza v politicky nestabilnom regióne, na mieste častých konfliktov. Každý mladý človek je tam povinný absolvovať povinnú vojenskú službu, pričom v armáde musia chlapci slúžiť tri a dievčatá dva roky.

„Keď máte 18 rokov, v čase keď ste ešte dieťa, musíte ísť do armády,“ spomínala Yael po výzve z Tel Avivu dva dni po Vianociach. „Je neskutočné o tom dnes premýšľať, že som bola v armáde.“

Gil zápasí so slovami pri opise svojej vlastnej skúsenosti: „Myslím na to veľmi často, bol to významný čas. Bol som v armáde tri roky. Je to veľa a bolo to tam ťažké. Armáda je komplikovaná. Musíte nosiť zbraň … “

Napriek tejto skúsenosti Lola Marsh nepíšu politické piesne a snažia sa svojou hudbou presadiť na globálnej scéne. Ich piesne sú najmä o láske, strate a získaných skúsenostiach.

Yael a Gil sa prvý raz stretli v roku 2011 na narodeninovej oslave Tel Avive, ktorá sa skončila spievaním a hraním. Ukázalo sa, že obaja hľadali ľudí, ktorí sa venujú hudbe.

„Chémia pôsobila skutočne čarovne a naozaj sme to mysleli vážne,“ spomína Yael. „Stretávali sme sa päťkrát týždenne, aby sme komponovali. Navzájom sme sa nepoznali, takže to bolo na začiatku trochu nepríjemné. Veľmi rýchlo sme ale napísali naše prvé piesne a bolo to tak správne.“

Spájala ich láska k harmónii, ktorú nachádzali v hudbe Fleet Foxes, Crosby, Stills & Nash aj ich filmové pocity. Neskôr počúvali aj hudbu skupín ako MGMT, LCD Soundsystem, Arcade Fire, Tame Impala a Foo Fighters.

Texty piesní Lola Marsh sú v angličtine kvôli načasovaniu. Mohli by byť rovnako aj v hebrejčine, ale v čase keď sa stretávali, počúvali iba hudobníkov, ktorí spievali v anglickom jazyku. Ako sa rozrastal celkový zvuk, duo rozšírilo veľkosť koncertnej kapely o basgitaristu, hráča na klávesové nástroje a bubeníka.

„Inšpirovali sme sa mnohými druhmi hudby, ale trvalo nám nejaký čas, kým sme našli svoj zvuk … a to, čo sme chceli svojou hudbou povedať,“ povedala Yael Shoshana. „Hrávali sme ako duo takmer dva roky a keď sme písali piesne, naozaj sme cítili, že potrebujeme širšiu produkciu a že máme väčší potenciál. Preto sme začali hľadať ďalších členov kapely. Keď sme ich našli, zrazu sa naše skladby rozšírili a obohatili.“

Lola Marsh zažiarili hneď prvými singlami „Sirens“ a „You’re Mine“ i následným debutovým albumom „Remember Roses“ z roku 2017. O rok neskôr bola ich cover verzia Sinatrovej piesne „Something Stupid“ použitá v komediálnom seriál „Better Call Saul“.

Kým debutový album kapela pripravovala štyri roky, novinka Someday Tomorrow Maybe vznikla približne za šesť mesiacov

„V čase, keď sme písali tento album, sme pracovali na zachytení okamihu… ako sa vysporiadať s ťažkými alebo šťastnými okamihmi. Ako sa vysporiadať s láskou alebo odlúčením,“ povedala Yael. „Súčasťou života je to, že máte tieto zvuky vo svojej hlave a že máte neistotu alebo strach z vecí, ktoré sa snažíte nepočúvať.“

Pred vydaním nového albumu Lola Marsh zverejnili niekoľko nových piesní ako singel „Echoes“ inšpirovaný zvukom surferskej gitary a ľudovú melódiu „What I Am“, v ktorej počuť dvojitú harmóniu.

Dvanástimi novými piesňami albumu „Someday Tomorrow Maybe“ si vraj Lola Marsh splnili svoj sen a keďže túto skupinu uvidíme tento rok znovu na Slovensku, radi vám ich nové nahrávky predstavíme aj v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: Michal Topyol)