LONGITAL SI PRIPOMÍNA JUBILEÁ, PRVÝKRÁT VYSTÚPI DOMA

Longital by Koscik Photos 02Pätnásť rokov existencie a osemdesiaty album v poradí. V súvislosti so skupinou Longital a vydavateľstvom Slnko Records sa v poslednej dobe skloňujú viaceré výročia a okrúhle čísla. Vzhľadom na pozitívnu a dlhodobú hyperaktivitu oboch subjektov z bratislavských Dlhých Dielov je to pochopiteľné.

Shina a Dano sa tentokrát rozhodli oslavovať svoje hudobné aktivity doma, a preto na 27. apríla pripravili akciu priamo pod kopcami Dlhých Dielov, v oživenom bratislavskom Kamel klube. Koncertný večer bude pripomienkou dvoch výročí a zároveň uvedením nového albumu Longital Suita, ktorý búra stereotypy o klišé spojeniach sláčikov s gitarovými skupinami.

“Kamel dlhé roky spal aspoň čo sa muziky týka, ale v poslednom roku sme si všimli, že to tam ožíva – koncerty, klubové filmy, divadlo,” hovorí Shina. “Keď sme rozmýšľali kde osláviť jubileum kapely, tak sme sa tam vybrali a našli sme to miesto krásne zachovalé, s duchom kultových koncertov a nadšením mestskej časti Karlova Ves. Je to prvý klubový koncert Longital v domácom prostredí a snáď tým aj my pomôžeme Kamelu k návratu na mapu kvalitných kultúrnych priestorov v Bratislave.”

Pre túto príležitosť sa dá dohromady úplne prvá zostava skupiny Dlhé diely s Martinom Zajkom a Ajdžim Sabom, ktorá oslávi 15 rokov od založenia koncertným výberom z prvých piatich albumov.

“Na svoj posledný koncert v Kamel klube si spomínam celkom jasne,” hovorí Dano Salontay. “Bolo to niekedy v roku 1996 s bluesovou kapelou Mr. Band, v ktorej okrem speváčky Silvie Josifoskej a basistu Romana Kraica hrali aj moji najväčší hudobní kamaráti gitarista Martin Zajko a bubeník Ajdži Sabo. Kamarátka Shina sedela vtedy v publiku a točila koncert na walkman, nahrávku niekde mám v archíve. Hneď potom som odišiel do Ameriky študovať jazz a po návrate sme so Shinou, Maťkom a Ajdžim založili Dlhé Diely. Písal sa rok 2001 a názov kopca, kam sme sa medzičasom so Shinou presťahovali, sme si požičali pre kapelu.”

Po historickej zostave Dlhých dielov bude v programe nasledovať nové zoskupenie Longital s bubeníkom Mariánom Slávkom, ktoré oslávi desaťročnicu a predstaví nové, zatiaľ nevydané skladby, ktoré budú súčasťou pripravovaného albumu Divoko. Jeho vydanie je naplánované na jeseň tohto roku.

Vrcholom večera bude vystúpenie a krst albumu špeciálneho projektu Longital Suita. Zomknutý celok ôsmich rovnocenných osobností, sláčikového kvarteta, Shiny (spev, basgitara, slák), Dana Salontaya (gitary, slák, vokály) , Mariána Slávku (bicie, piano) a zvukára Martina Čemu predvedie piesňové krajiny Longitalu preložené do jazyka nových nástrojov. Všetko s obdivuhodnou ľahkosťou a bez strát na význame, zážitku či pôvodnom charaktere.

KONCERT LONGITAL/DLHÉ DIELY A LONGITAL SUITA 27. Apríla

Kamel klub, Molecova 2, Bratislava

Predpredaj: https://www.slnkorecords.sk/koncerty#id2763

FB event: https://www.facebook.com/events/1005113662913024/

Predaj albumu “Longital Suita”: https://www.slnkorecords.sk/longital/longital-suita

Alexander Čerevka