ĽUBOŠ DZÚRIK ZÍSKA OCENENIE ZA PRÍNOS DO HUDBY

Už na budúci týždeň, 16. a 17.apríla, spozná verejnosť držiteľov hudobných cien Radio_Head Awards, ale prvé meno je už známe.


Ocenenie za prínos do hudby si odnesie celoživotný podporovateľ trenčianskej hudobnej scény, autor dvoch kníh, kapelník a jeden zo zakladateľov undegroundovej kapely Chór vážskych muzikantovĽuboš Dzúrik.

Hudobník, ktorý so svojou kapelou nahral viac ako 200 skladieb, založil aj hudobné vydavateľstvo Fukkavica Records a stál aj pri zrode festivalu Pohoda a hudobne ovplyvnil aj jeho zakladateľa Michala Kaščáka.

„Keby neexistovala skupina CHVM, tak je dosť možné, že by nevznikla ani skupina Bez ladu a skladu, nevznikol by festival Pohoda, ani Vrbovské vetry či Karpatské chrbáty, možno že by sa nehrávalo ani v Trenčianskych Bohuslaviciach. Tá považská alternatívna scéna sa začína kapelou CHVM a kapela CHVM sa začína Ľubošom Dzúrikom,“ uviedol pred niekoľkými rokmi, dnes už zosnulý publicista Juraj Kušnierik.

„Vždy mal veľké množstva nahrávok kapiel z undegroundu, ktoré boli prenasledované komunistickým režimom. Je to človek, ktorý vždy mapoval túto scénu a robí to dodnes. Je jedným zo základných piliérov tejto scény,“ uviedol na adresu Ľuboša Dzúrika Whisky zo Slobodnej Európy.

Ocenenie za prínos do hudby si v rámci Radio_Head Awards odniesli už aj Milan Lasica, Marián Varga, Juraj Kušnierik či David Kollar.

Počas vyhlásenia výsledkov 13. ročníka, ktoré bude tentokrát rozdelené na dva dni, spozná verejnosť aj víťazov poslucháčskych kategórii Album roka, Skladba roka, Debut a Objav roka a ceny v žánrových kategóriách udelia aj hudobní odborníci.

Filip Púchovský (foto: archív Ľuboš Dzúrik)